Dawno temu sztuka fotografii zarezerwowana była jedynie na specjalne okazje. Korzystali z niej głównie ludzie, którzy mieli to „szczęście”, żeby urodzić się w wyższej warstwie społecznej. A transport takiego sprzętu – jeśli w tamtych czasach już ktoś się uparł i chciał zdjęciami udokumentować jakieś badania musiał zatroszczyć się o transport całego sprzętu, który niejednokrotnie był dużo bardziej męczący, niż samo zbieranie materiałów!

Zamiast ksero

Prawdopodobnie dlatego w środowisku akademickim zawrotną karierę zrobiły cyfrowe aparaty fotograficzne. Często zdarza się, że to niepozorne urządzenia bywają wykorzystywane w celach całkowicie naukowych – w większości uniwersyteckich bibliotek często możemy spotkać studentów, którzy ściskają w dłoni aparaty Sony i gorliwie obfotografowują różnego rodzaju książki i notatki. Metoda taka ma dwie zalety – po pierwsze, można zaoszczędzić na ksero, które w takich przybytkach oświaty często ma znacznie zawyżoną cenę, a po drugie – takie zdigitalizowane materiały są już praktycznie gotowe do wstawienie na stronę, dzięki czemu mogą trafić do szerokiego grona odbiorców.

Ostatnia „cyfrówka” ratunku

O dziwo, aparaty fotograficzne cieszą się również sporym uznaniem wśród wykładowców. Często zdarza się, że na zajęciach jest omawiana jakaś trudno dostępna pozycja literacka, której jeden egzemplarz znajduje się gdzieś w podziemiach biblioteki Uniwersytetu Lwowskiego, a drugi, wskutek dziwnego zbiegu okoliczności i wypadków losowych, posiada nasz wykładowca. Wtedy to ci uczynni ludzie w trosce o edukację swoich podopiecznych
robią zdjęcia posiadanego dzieła, a później przesyłają je uczestnikom kursu.

Jednak aby takie zdjęcia były czytelne musimy posłużyć się aparatem w miarę dobrej jakości. Zdjęcia robione telefonem mogłyby być jednak zbyt nieczytelne. Nieodzowny może być aparat kompaktowy, najlepiej posiadający automatyczny balans bieli, dobry zoom optyczny oraz funkcję stabilizacji obrazu, która zapewni nam ostre i wyraźne fotografie nawet przy fotografowaniu siedmiotowego zbioru przepisów BHP.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika