Najszybszą metodą pozbycia się niechcianego tatuażu , ale jedynie dotyczy to małych tatuaży, jest zabieg chirurgiczny – wycięcie . Oczywiście tatuaż nie może być zbyt duży , gdyż w przeciwnym razie należy dokonać przeszczepu skóry lub wszyć wcześniej pod skórę ekspander umożliwiający rozciągnięcie skóry nad tatuażem a następnie wycięcie. Taki zabieg zawsze pozostawia mniejszą lub dużą bliznę. Zabieg dermabrazji- nie należy mylić z mikrodermabrazją. Metoda ta polega na starciu mechanicznym lub złuszczeniu chemicznym poszczególnych warstw skóry , do momentu gdzie wstrzyknięty został barwnik. Dermabrazja niestety ma ograniczony zasięg, gdyż barwnik zazwyczaj położony jest głębiej , a głębsze złuszczanie doprowadziłoby do powstania rozległych blizn , zdecydowanie mniej przyjemnych dla oka niż oryginalny tatuaż.
Światło emitowane przez laser używane jest w celu zniszczenia barwnika.Powierzchnia skóry jest „przeżroczysta” dla emitowanego światła , podczas gdy cała energia jest skupiona i pochłania na przez barwnik. Pigment ulega rozbiciu na drobne fragmenty , które nastepnie sa pochłaniane przez komórki organizmu-makrofagi.
W celu zwiększenia komfortu pacjenta zabieg usunięcia tatuażu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W przypadku tatuaży o bardzo dużych rozmiarach zabieg może zostać przeprowadzony w kilku etapach, każdy na innej części tatuażu.
Po zabiegu w miejscu usuwanego barwnika pojawia się zaczerwienienie, swędzenie a czasami strupki.Jest to normalny proces , podczas którego barwnik jest eliminowany. .Jeżeli powstały strupki, to bezpośrednio po zejściu strupków miejsce po usuwanym barwniku może być zaróżowione prze okres około 2 tygodni. Kolejny zabieg można wykonać nie wcześniej niż po ok. 3-4 tygodniach. Po usunięciu tatuażu miejsce to należy chronić przed słońcem przez okres 6 miesięcy w celu uniknięcia przebarwień. W tym okresie nie należy używać również samoopalaczy ani nie korzystać z solarium.
Usuwanie tatuaży laserem polega na emitowaniu światła przez laser, i absorbowane go przez warstwę skóry, w której umieszczony jest barwnik. Pod wpływem laserowych, wysokoenergetycznych impulsów pigment oraz komórki, w których jest zawarty, ulegają zniszczeniu a następnie z czasem wchłaniane są przez układ odpornościowy organizmu. Zabieg laserowego usuwania tatuażu jest bezpieczny pod warunkiem przestrzegania zasad BHP. W określonych przypadkach niezbędna jest konsultacja dermatologiczna. Stosowany laser umożliwia usuwanie czarnych i kolorowych tatuaży. Należy jednak pamiętać, że najwięcej problemów sprawiają kolory jasne, szczególnie żółty, odcienie pomarańczowego oraz zielony. Problemem mogą być również tatuaże wykonane amatorsko i profesjonalnie, w których barwnik umieszczony jest pod skórą na różnej głębokości (dotyczy to szczególnie konturów). W wielu przypadkach po zabiegu może dojść tylko do osłabienia widoczności tatuażu, a nie jego całkowitego zaniku.
Lekarz zanim przystąpi do zabiegu może dokładnie przeanalizować zmianę – określić jej głębokość oglądając ją w świetle specjalnej lampy Wooda. Zabieg można przeprowadzić za pomocą lasera lekarskiego o większej mocy i skuteczności lub delikatniejszego i słabszego lasera kosmetycznego. Po zabiegu usunięcia niechcianego rysunku na skórze zawsze pozostaje plama lub odbarwienie, metoda ta jest też dość kosztowna. Rezultat zależy w głównej mierze od rozmiaru tatuażu i głębokości na jaką dotarł barwnik. Ponieważ długość fali świetlnej lasera musi być dostosowana do koloru pigmentu usunąć można tylko jeden kolor zwykle najciemniejszy (chociaż w USA pojawiły się już lasery usuwające różnokolorowe zdobienia). Dlatego jednokolorowe małe tatuaże nastręczają najmniej problemów. Skóra w miejscu działania lasera jest wrażliwsza na promienie UV dlatego trzeba unikać ekspozycji na światło słoneczne i chronić ją kremem z filtrem.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.