Krążące od dłuższego czasu pogłoski, wreszcie stały się faktem: kitesurfing oficjalnie dołączył do grupy sportów olimpijskich.

Decyzja zapadła po burzliwych obradach Członków Rady Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej, która jest uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Kwestia zatwierdzenia kitesurfingu jako dyscypliny olimpijskiej była postulowana już wcześniej, jednak bez widocznych rezultatów. W promocję tego sportu włączyło się wiele sławnych osobistości – między innymi bracia Klitschko oraz sir Richard Branson. Nazwisko tego ostatniego jest sławne z kilku powodów: nie tylko jest właścicielem imperium Virgin, ale także dołączył do księgi rekordów Guinessa jako najstarszy z surferów, któremu udało się przepłynąć kanał LaManche. Bransonowi na pokonanie trasy, na desce z latawcem, wystarczyły 4 godziny. Miał wtedy 61 lat.

Historia ludzkości zna wiele prób zaprzęgnięcia siły wiatru do swoich celów. Już Chińczycy wspomagali latawcami swoje barki towarowe. Ale dopiero w latach 90. XX wieku, bracia Legaignoux stworzyli prototyp deski kitesurfingowej, a u schyłku tej dekady, na Hawajach,  odbyły się pierwsze oficjalne mistrzostwa w tej dziedzinie. Wkrótce kitesurfing został uznany za najszybszy sport wodny świata!
Decyzja o wprowadzeniu kitesurfingu na listę sportów, które obejrzymy w Rio, w 2016 ma jeszcze jeden skutek: należało pożegnać się z inną dyscypliną, po to, żeby liczba kategorii sportowych pozostała niezmieniona. W ten właśnie sposób z grupy sportów olimpijskich zniknął windsurfing.

Jest to dość smutna, dla Polaków, wiadomość, gdyż nasza reprezentacja mogła pochwalić się zdolnymi windsurferami, którzy odnosili widoczne sukcesy w tej dyscyplinie. Wśród nich należy wymienić Przemysława Miarczyńskiego, który w 2010 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za dziesiątki medali zdobytych dla Polski podczas różnych mistrzostw świata.

Jednakże wśród polskich kitesurferów również mamy silną drużynę! Naszą najlepszą zawodniczką jest obecnie Karolina Winkowska, zakwalifikowana jako trzecia na świecie zawodniczka w rankingu IKA. Z kolei Joanna Litwin, zaledwie siedemnastoletnia zawodniczka, ma na swym koncie już tytuł v-ce Mistrzyni Świata 2009 i Mistrzyni Europy 2011.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika