Energetyka jest strategiczną gałęzią przemysłu krajowego. Zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności dostaw energii elektrycznej jest warunkiem sprawnego funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa. Nie sposób sobie wyobrazić działania jakiejkolwiek instytucji czy firmy bez energii elektrycznej. W Polsce infrastruktura techniczna sieci energetycznych jest jednak zaniedbana i przestarzała. Rok w rok okazuje się iż złe warunki atmosferyczne wywołują lokalne awarie sieci energetycznych.Sytuacja jednak sukcesywnie się poprawia. Przekształcenia własnościowe jakim zostały poddane firmy z sektora energetycznego zostały zakończone i nowo powstałe przedsiębiorstwa energetyczne realizują coraz więcej inwestycji w dziedzinie energetyki. Budowane są nowe sektory sieci energetycznych i modernizowane już istniejące. Jest to konieczne z uwagi na prognozowany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną która jest głównym nośnikiem energii wykorzystywanym w przemyśle i gospodarstwach domowych.

Budowa nowych linii energetycznych i modernizacja elementów sieci energetycznych jest też konieczna z uwagi na zmianę struktury producentów energii. Preferowane są rozwiązania wykorzystujące ekologiczne źródła energii co powoduje, że powstaje coraz więcej prywatnych elektrowni na odnawialne źródła energii. Najpopularniejsze są tutaj elektrownie wiatrowe. Powstają także niewielkie siłownie lokalne, np . w Częstochowie rozbudowująca się koksownia planuje budowę własnej elektrowni na gaz koksowniczy. Takie rozwiązania zmniejszają koszty produkcji energii, ale i wymuszają dostosowanie istniejącej sieci energetycznej do włączania dużej ilości nowych generatorów o mniejszej mocy.

Energetyka staje także przed koniecznością dokonania strategicznego wyboru kierunku w jakim będzie rozwijać się technologia nowych elektrowni. Stare elektrownie z czasem będą musiały zostać wyłączone i do tego momentu konieczne będzie wybudowanie nowych elektrowni o dużej mocy. Coraz szerzej omawia się koncepcję energetyki jądrowej jest to jednak temat bardzo kontrowersyjny. Produkcja energii jądrowej staje się coraz mniej opłacalna z uwagi na wysoki stopień bezpieczeństwa jaki trzeba zapewnić takim technologiom.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika