Architektura miast zyskała już sobie miano sztuki i jest obecnie jedną z najważniejszych dziedzin architektonicznych, z którą spotykamy się i obcujemy na co dzień. Każde miasto czy miejscowość jest zaprojektowane i zagospodarowane przy pomocy architektury. W dobie wielkich metropolii, drapaczy chmur i ogromnych aglomeracji ludzkich do architektury miast bardziej pasuje termin „urbanizacja”, który oddaje specyfikę czasów w jakich żyjemy.
Symbolem współczesności jest synteza, łączenie różnych aspektów życia w jedno, krzyżowanie się ze sobą wszelkich przestrzeni życiowych człowieka na jednej powierzchni. W tej koncepcji doskonale odnalazło się miasto Poznań, przeprowadzając inwestycje budowlane na niespotykaną skalę. Jedną z realizowanych od września 2012 roku inwestycją jest nowoczesny wieżowiec – Nobel Tower – budzący ambiwalentne odczucia u oglądających projekty architektoniczne. Nobel Tower to przykład tak popularnego i modnego budownictwa kompaktowego, które opanowuje coraz większe obszary infrastruktury miejskiej na całym świecie.
Projekt Piotra Barełkowskiego przewiduje 13 kondygnacyjny budynek, który ma się stać siedzibą Centrum Zaawansowanych Technologii. Jako przykład konstrukcji kompaktowej Nobel Tower mieścił będzie między innymi nowoczesne biura dla firm – ceniących sobie niskie koszta i innowacyjny design, tzw. „inkubator przedsiębiorczości” wyposażony w powierzchnie typu „open space” i obszar biurowy do dowolnego modulowania. W budynku znajdą się również laboratoria przeznaczone do prac badawczo-rozwojowych oraz sale konferencyjne asygnowane do szkoleń, konferencji czy spotkań branżowych. Całość zostanie okraszona z zewnątrz dość ciekawą, ażurową elewacją i stanie w bliskim sąsiedztwie z dwoma innymi wieżowcami – Colegium Wrzoska i wieżowca Omega, z którymi stworzą jedną, zintegrowaną całość tutejszego krajobrazu architektonicznego. Inne inwestycje planowane w ramach tego kompleksu to przede wszystkim remont zabytkowej, 100-letniej kamieniczki, która wpisana zostanie w ten innowacyjny kompleks i stanowić będzie swoistą równowagę dla sąsiadujących, nowoczesnych budynków.
Budowa Nobel Tower w odcieniach bieli i stali to dla miasta Poznania dość śmiały i nowatorki krok, ale efekt końcowy może być wspaniałym i godnym pozazdroszczenia przykładem nowoczesnej architektury miejskiej i oznaką, że Poznań wszedł w XXI wiek. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2013 roku, czyli już niebawem.
O autorze
Robię różne rzeczy, trochę podróżuje, trochę piszę.UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.