Dokonując zakupu okien lub drzwi, wielu ludzi kieruje się wyłącznie względami estetycznymi. To z jednej strony zrozumiałe, aczkolwiek nie zawsze atrakcyjnie wizualnie produkty są najlepszym z dostępnych rozwiązań. Od ładnego wyglądu istotniejsza jest bowiem funkcjonalność danego wyrobu.
Od jakiegoś czasu na rynku stolarki otworowej można zauważyć trend, w myśl którego wzrasta zainteresowanie konsumentów energooszczędnymi rozwiązaniami w wymienionym zakresie produktów. Biorąc pod uwagę panujące obecnie ceny energii, jest to podejściem zrozumiałym. Energooszczędne drzwi i okna są co prawda relatywnie droższe od swych tradycyjnych odpowiedników, niemniej jednak z powodu nieszczelności wspomnianych wyrobów znajdujących się w naszym gospodarstwie domowym tracimy każdego roku dość znaczne pieniądze na rachunkach za ogrzewanie.
Już na etapie planowania budowy domu warto wziąć pod uwagę fakt, iż energooszczędność wiąże się z o wiele tańszą eksploatacją budynku, aniżeli miałoby to miejsce w wypadku implementacji standardowych rozwiązań. Jako że dokonanie zakupu okien i drzwi często jest decyzją, której następstwa będą nam towarzyszyć przez wiele lat, należy zwrócić uwagę na szereg czynników charakteryzujących funkcjonalność wspomnianych produktów.
Droższa stolarka otworowa oznacza lepszą jakość
Zasadą, która obowiązuje zwykle przy okazji zakupu produktów z dziedziny stolarki otworowej, jest wysokość ceny danych wyrobów. Innymi słowy, pierwszorzędnej jakości okna i drzwi nie mogą być tanie. Najtańsze produkty na początku eksploatacji mogą spełniać wszelkie nasze oczekiwania, niemniej jednak na przestrzeni lat zaczną tracić swe dobroczynne właściwości. Warto zaznaczyć, że za sprawą nieszczelnych okien ubytek energii cieplnej w budynku może wzrosnąć nawet o 30%, co bez wątpienia przełoży się na wysokość otrzymywanych przez nas rachunków za ogrzewanie. Wyższa cena, jaką trzeba zapłacić za wyroby energooszczędne, stosunkowo szybko powinna się więc zwrócić. To główny argument, jaki przemawia za postawieniem na nowoczesne rozwiązania.
Wysoki komfort bytowy dzięki innowacyjnym oknom
Nie ulega wątpliwości, że gros energii cieplnej ucieka z naszego domu przez nieszczelne drzwi i okna. Wybierając produkty z grupy energooszczędnych, zmniejszamy ten odpływ ciepła. Powinniśmy jednakże zwrócić uwagę na atrybuty nabywanych przez nas wyrobów, spośród których najważniejszym jest współczynnik przenikania ciepła określony symbolem UW. Wystarczy zapamiętać, że im jest on niższy, tym większe właściwości energooszczędne posiada dany produkt. Przyjmuje się, że wartość przytoczonego współczynnika w przypadku okien energooszczędnych nie powinna przekraczać 1,3 W/(m2K). Jeżeli chodzi natomiast o tzw. domy pasywne, a więc takie, które znamionują się najwyższymi parametrami izolacyjnymi, wysokość współczynnika przenikania ciepła musi być wyrażona wartością 0,8 W/(m2K) lub niższą. W razie wątpliwości, jakimi atrybutami rzeczywiście cechuje się upatrzony przez nas wyrób, możemy przeczytać załączoną przez jego producenta etykietę.
W zakresie stolarki okiennej na rynku odnajdziemy wiele innowacyjnych rozwiązań dotyczących izolacji termicznej poszczególnych produktów. Możemy na przykład postawić na zakup okien z wkładem składającym się z trzech szyb, w których wolna przestrzeń wypełniona jest argonem. Istotne pod tym względem są również materiały wykorzystane do wyrobu ramy okiennej, a także do wzmocnienia całościowej konstrukcji okna. Wysokie parametry energooszczędne posiadają na przykład wzmocnienia wytworzone z mieszanki poliestrowo-szklanej, wypełnionej specjalną pianką złożoną z poliuretanów.
Nowoczesne drzwi także pomagają zachować ciepło
Analogicznie jak przy wyborze okien, dokonując zakupu drzwi również powinniśmy zwrócić uwagę na ich atrybuty termoizolacyjne. Mniejszą utratę energii cieplnej zagwarantuje nam podwójny system uszczelek, zastosowanie nowoczesnego zamka listwowego oraz dodatkowe uszczelnienie drzwi odpowiednimi materiałami izolacyjnymi. Współczynnik przenikania ciepła energooszczędnych drzwi, podobnie jak w przypadku okien, powinien być równy lub mniejszy od 1,3 W/(m2K), a jeśli chodzi o budownictwo pasywne – 0,8 W/(m2K).
Na zakończenie warto podkreślić, iż nowoczesne rozwiązania technologiczne nierzadko idą w parze z atrakcyjnym dla oka designem. Oczywiście nie jest to regułą, aczkolwiek relatywnie często producenci łączą wysokie parametry energooszczędne swych wyrobów z ich estetycznym wzornictwem. Dlatego też jeżeli poza wysoką funkcjonalnością naszych przyszłych okien i drzwi zależy nam także na ich ładnym wyglądzie, nie powinniśmy mieć problemu z odnalezieniem produktów spełniających wszelkie nasze oczekiwania. W zależności od naszego miejsca zamieszkania, wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej takie frazy, jak na przykład „nowoczesna stolarka okienna Wrocław”, „energooszczędne drzwi Kraków”, czy też „okna termoizolacyjne Warszawa”, a z pewnością natrafimy na wartościowe produkty z interesującej nas kategorii.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.