Klej do glazury zastosowany do klejenia płytek elewacyjnych

klej do glazury

Odpadające płytki to nie zawsze wina glazurnika. Na przyczynę mogą się złożyć nieumiejętnie dobrany klej do glazury do podłoża na którym został zastosowany. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek zarówno w trakcie jak i po remoncie warto zapoznać się z poniższym artykułem.

Obecnie w sprzedaży jest dostępnych wiele typów zapraw klejących nie tylko do zwykłych płytek i terakoty ale i do gresu, przeznaczone do różnych podłoży. Mamy następujące rodzaje klejów do płytek:

Kleje do glazury, terakoty, mozaiki

Wykorzystuje się je do przyklejania ściennych i podłogowych płytek ceramicznych o standardowych wymiarach. Można ich użyć do mocowania mozaiki porcelanowej. Są najtańsze ze wszystkich zapraw klejących. Do ich produkcji używany jest cement szary.

 

Kleje do gresu i klinkieru

W głównej mierze rekomendowane są do klejenia płytek o małej nasiąkliwości; nadają się do przyklejania glazury i terakoty. Mają dużą siłę wiązania. Nadają się do stosowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Kleje do kamienia

Ze względu na to, iż ich głównym składnikiem jest cement biały, można je stosować do płytek z kamieni, które są podatne na przebarwienia. W szczególności polecane są do marmurów, kamieni naturalnych, sztucznych. Można kleić takimi klejami zwykłe płytki, ale ze względu na koszty jest to nieopłacalne. Charakteryzują się dużą siłą wiązania, wysoką elastycznością. Mogą być stosowane w wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń

Kleje uniwersalne

Najwięcej w sprzedaży mamy tego rodzaju klei. Nadają się do klejenia płytek ściennych, podłogowych wielu rodzajów; glazury, terakoty, płytek gresowych, klinkierowych. Zalecane są do klejenia płytek naturalnych, które nie są podatne na przebarwienia. Wszystkie są przeznaczone do klejenia wewnątrz i na zewnątrz budynków, często są mrozoodporne i wodoodporne. Wiele z nich nadaje się do klejenia płytek na podłogach ogrzewanych.

Jakie jeszcze mamy kleje?

Na rynku oprócz zwykłych uniwersalnych klejów mamy też także kleje specjalne. Często mają różne fabrycznie dodawane domieszki, które nadają im odpowiednie właściwości szybko wiążące – dzięki temu kleje mają dobrą przyczepność; elastyczne – nadają się idealnie do układania płytek na trudnych podłożach; uelastycznione – służą do przyklejani płytek w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.
Bardzo ważne, aby podczas zakupu kleju zapoznać się jego etykietą, oraz instrukcją do czego producent poleca dany klej. Bardzo często nadarza się, iż tak samo jak z „klejem”, „zaprawą klejową”, różni producenci stosują nazwę „elastyczny” i „uelastyczniony”.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika