Jednym z najczęściej spotykanych przypadków, w których mamy do czynienia z żądaniem zapłaty odszkodowania jest wypadek komunikacyjny. W razie zderzenia się dwóch samochodów, kierowcy odpowiadają na zasadzie winy. W wypadkach komunikacyjnych osoby poszkodowane bardzo często doznają wielu rodzajów szkód.
Pierwszym i najbardziej dotkliwym jest szkoda niemajątkowa, czyli wszelkie złamania kości, otarcia naskórka, a także inne poważne urazy wewnętrzne. Drugim rodzajem szkody jest szkoda majątkowa, czyli „strata” finansowa, którą ponosi poszkodowany wskutek rozbicia samochodu, zniszczenia przewożonych rzeczy, garderoby, zegarka, komputera. Oczywiście często szkoda niemajątkowa pozostaje w ścisłym związku ze szkodą majątkową. Fakt doznania licznych urazów rodzi często konieczność pobytu w szpitalu, zakupu leków, czy sprzętu medycznego np. wózka lub kul, a także późniejszej długotrwałej rehabilitacji, która może pociągać za sobą poważne koszty finansowe.
Poszkodowanemu, który nie ponosi winy za zaistnienie wypadku drogowego przysługuje szereg roszczeń wynikających z przepisów prawa, w tym odszkodowanie, zadośćuczynienie i renta.
Odszkodowanie
Pierwszym z nich jest odszkodowanie, które obejmuje zwrot poniesionych kosztów, w tym kosztu naprawy samochodu, wartości zniszczonych przedmiotów majątkowych np. płaszcza, a także koszty dojazdów, koszty leków, wizyt lekarskich oraz kwoty wydatkowane na sprzęt medyczny. Nie każdy wie, że w ramach odszkodowania można żądać tzw. utraconych korzyści. Jeśli bowiem przed wypadkiem ktoś pracował i zarabiał netto 3.000 zł miesięcznie, a w wyniku wypadku nie był zdolny do pracy przez pół roku, to w ramach odszkodowania, co do zasady może żądać kwoty 18.000 zł utraconych zarobków. Każdy wypadek jest inny lecz ich różnorodność oraz wielość możliwych do odniesienia szkód jest niemożliwa do opisania w niniejszym opracowaniu.
Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
Uszkodzenia ciała, zabiegi operacyjne, konieczność przechodzenia długotrwałej rehabilitacji bez wątpienia powodują dużo bólu i cierpienia. W prawie owe negatywne dolegliwości natury psychicznej nazywa się krzywdą. Dla człowieka, który uległ wypadkowi trauma psychiczna może stanowić większy problem niż np. utrata samochodu. W związku z powyższym polski ustawodawca przewidział rekompensatę za ból i cierpienie w postaci zadośćuczynienia. Zadośćuczynienie przybiera formę jednorazowego świadczenia pieniężnego, które często przekracza wartość odszkodowania powypadkowego.
Renta dla poszkodowanego
W określonych przypadkach poszkodowanemu, który utracił zdolność do pracy zarobkowej, lub została ona ograniczona, przysługuje również roszczenie o zasądzenie renty. Renta jest szczególnym składnikiem pozwu o odszkodowanie, ponieważ często stanowi jedyne źródło utrzymania poszkodowanego. Odszkodowanie i zadośćuczynienie, jako jednorazowe sumy pieniężne często są szybko wydawane z uwagi np. na zwiększone potrzeby, zakup nowego samochodu, przystosowanie domu do ułomności fizycznej. Comiesięczna renta zapewnia jednak środki utrzymania, które dla osoby pozbawionej możliwości pracy zarobkowej są najistotniejsze.
Powyższe opracowanie to jedynie zarys roszczeń odszkodowawczych, których można żądać w razie zaistnienia wypadku komunikacyjnego. Artykuł jest jednak zorientowany na przybliżenie podstaw odszkodowawczych osobom, które nie posiadają na ten temat wiedzy.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.