Dlaczego Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, a głównie omega 3 powinny być obecne w naszej diecie i to począwszy od naszego życia płodowego? Na początek odpowiemy sobie na pytanie dlaczego NNKT są potrzebne w diecie naszych dzieci. Zapraszam do czytania.Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, w szczególności Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe robią ostatnio zawrotną karierę. Dlatego, aby uniknąć pewnych nieporozumień w nazewnictwie, na początek trochę teorii. Nienasycone kwasy tłuszczowe są to kwasy tłuszczowe zawierające wiązania podwójne. Należą do nich grupy: omega 3 (ALA, EPA, DHA), omega 6 (LA, CLA, GLA) i omega 9. Wśród NKT wyróżnia się grupę wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety człowieka, a nie są syntezowane przez nasze organizmy (mogą je syntezować jedynie rośliny i część zwierząt) i dlatego nazywamy je Niezbędnymi Nienasyconymi Kwasami Tłuszczowymi (NNKT, ang. EFA – Essential Fatty Acid). Ważniejsze NNKT u człowieka to:
– kwas linolowy (LA)
– kwas linolenowy (ALA)
Z tych kwasów tłuszczowych organizm ludzki potrafi wytworzyć inne potrzebne mu kwasy tłuszczowe (np. z ALA – EPA, DHA) wtedy, gdy ich potrzebuje. NNKT pod nazwą witamina F (nazwa międzynarodowa: Vitaminum F) jest stosowana w lecznictwie.
Tyle teorii. My w swych rozważaniach skoncentrujemy się na omega 3 i omega 6, a zwłaszcza na pierwszej grupie i ich roli w codziennej diecie dziecka.
Kwasy omega 3 odgrywają znacżącą rolę dla organizmu już w życiu płodowym, a ich obecność ma wpływ na prawidłowy rozwój dziecka w ciąży, a także samopoczucie jego mamy. Są wykorzystywane do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania mózgu, układu nerwowego i siatkówki oka. Badania dowodzą, że prawidłowe stężenie kwasów z grupy omega-3 (szczególnie EPA i DHA) wpływa korzystnie na pracę komórek nerwowych, a także wspomaga prawidłowy rozwój wzroku. Omega 3 wpływają też korzystnie na masę urodzeniową dziecka, a także obniżają ryzyko wystąpienia alergii i zespołu ADHD u dziecka. Są także ważnym czynnikiem zwiększającym odporność i dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych.
Jak więc widzisz, aby dziecko zdrowo rosło i rozwijało się ważne jest, aby zapewnić mu zbilansowaną dietę, w której nie zabraknie kwasów omega 3. Przy czym należy dodać, że warto zadbać aby było to źródło naturalne i jak najlepszej jakości. Stąd jako źródło EPA czy DHA, ze względu na duże zanieczyszczenia metalami ciężkimi lub innymi związkami, musimy niestety pominąć większość ryb morskich, jak i suplementów omega 3 z nich wytworzonych, chyba, że są to ryby pochodzące z zimnych wód oceanicznych. Inne źródło tego rodzaju kwasów to tran i algi. Natomiast źródłem omega 3 typu ALA, z której jak pamiętamy organizm potrafi wytworzyć EPA i DHA, jest świeży olej lniany, rzepakowy, nasiona lnu i orzecha włoskiego. Z suplementów, wartym polecenia jest koncentrat omega 3 i 6 LeenLife E z lnu w opatentowanej formule w postaci estrów etylowych.
Tyle na dzisiaj. W następnym artykule opiszę szerzej inne aspekty dotyczące funkcjonowania naszego organizmu, na które wpływ mają kwasy omega 3 i 6. Pokażę także ich rolę w prewencji wielu chorób cywilizacyjnych w tym chorób serca, miażdżycy cukrzycy czy wspomnianym ADHD. Do usłyszenia.
O autorze
Blog: http://www.badz-zdrowy-docen-zycie.pl/UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.