Fale dźwiękowe są zaburzeniem rozprzestrzeniającym się w ośrodku, to znaczy np. w wodzie, powietrzu. Fale przesyłają energię bez transportu materii. W przypadku fal mechanicznych cząsteczki ośrodka, w jakim rozchodzi się fala, robią ruch oscylacyjny wokół położenia równowagi.
Czym właściwie będą ultradźwięki? Są to fale o częstotliwościach zakresu 16 kHz – 100 Mhz. To świadczy, że będą falami o częstotliwości zbyt potężnej, niesłyszanej dla ludzkiego narządu słuchu. Współcześnie człowiek ma możliwość wyprodukować ultradźwięki w sposób: mechaniczny, termiczny, optyczny czy też elektryczny ale również magnetyczny. Niemniej jednak ultradźwięki same występują w przyrodzie. Stanowią one z łatwością używane w porozumiewaniu się ze sobą lub echolokacji przez bardzo dużo rodzajów zwierząt (na przykład przez psy, delfiny, wieloryby, nietoperze, pewne gatunki owadów ale też ptaków). Echolokacja polega na przestrzennym orientowaniu się w środowisku różnorakich przedmiotów przez przesyłanie sygnału, a potem odbiór a ponadto analizę fali odbitej. Używają ją zwłaszcza zwierzęta żerujące o zmroku, bez wysoko wykształconego narządu wzroku albo przebywające ciągle w ciemnościach. Najbardziej odpowiedni zmysł echolakoacji posiadają delfiny.Jednak zajmijmy się ultradźwiękami, które wykorzystywane są w służbie ludzi.
Ultradźwięki są zazwyczaj wykorzystywane w przeróżnych laboratoriach przemysłowych, a także badawczych w zamiarach oczyszczania urządzeń oraz rzeczy do dociekań. Tzw. myjki ultradźwiękowe używa się w każdym miejscu właśnie tam, gdzie osadów i brudu nie można usunąć domowymi sposobami lub w przypadku, gdy przedmioty, które potrzebujemy wyczyścić są bardzo malutkie. Przeto tego typu sprzętami oczyszcza się na przykład kolczyki z krwi. Myjki ultradźwiękowe kompletnie nadają się również do pracy m.in. w elektronice, elektryce, biotechnologii, medycynie, przemyśle precyzyjnym, galwanizacji, i w toku produkowania podzespołów komputerowych (na przykład płytki drukowane). Jak widać zastosowanie tych urządzeń okazuje się niepospolicie szerokie. Myjki ultradźwiękowe, zwane inaczej płuczkami, zbudowane są z generatora fal ciśnień i pojemnika (wanienki), w jakim rozlokowane są produkty, które wymagają oczyszczania. W zależności od wariantu ale też klasy myjki, wewnętrzna obudowa może być złożona ze stali nierdzewnej albo plastiku. Zależnie także od tego, z jakiego materiału wykonane są elementy, użycie niektórych środków może spowodować korozję jak i zniszczenie myjki. Jak funkcjonują myjki ultradźwiękowe? Ich praca opiera się na zjawisku kawitacji, polegającej na zrobieniu bardzo dużej częstotliwości fal ciśnieniowych. To z kolei powoduje implozje mnóstwa pęcherzyków powietrza na powierzchni czyszczonych rzeczy. W konsekwencji usunięte zostają wszelakie zanieczyszczenia. W zależności od budowy myjki da się robić kąpiele w wodzie (destylowanej lub demineralizowanej, by na przedmiotach nie zrobił się osad) albo w chemicznych preparatach czyszcząco – sterylizujących, na przykład Aldesan E.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.