Terminy podatkowe i obowiązek ich dotrzymywania są bardzo istotne a zaniedbanie ich powoduje powstanie negatywnych konsekwencji dla takich podatników. Terminy podatkowe i liczenie ich jest również bardzo przydatne dla prawidłowości działania organów podatkowych.
Terminowość
Wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych w terminie jest bardzo istotne z punktu widzenia podatnika. Niestety prawo podatkowe, nie wszystkie wymagalne terminy wskazuje poprzez podanie konkretnego dnia. Podatnicy często więc spotykają się z problemem ustalenia terminu przewidzianego na dopełnienie wskazanych obowiązków.
Bieg terminu
Ordynacja podatkowa zawiera szczegółowe regulacje na temat tego jak ustalić termin wyrażony w formie przedziału czasowego. Artykuł 12 Ordynacji Podatkowej stwierdza, iż jeśli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie należy uwzględniać dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Natomiast podatnik powinien pamiętać o fakcie, iż końcem terminu jest się moment, w którym upływa ostatni z wyznaczonej liczby dni. Zgodnie z Ordynacją podatkową za ostatni dzień terminu należy przyjąć następny dzień po dniu soboty lub niedzieli albo dniach ustawowo wolnych od pracy.
Rodzaje terminów
Dane czynności mogą być określane w tygodniach, miesiącach, latach. Oznacza to, że tygodniowy termin, rozpoczynający się w pierwszy poniedziałek miesiąca, skończy się również w poniedziałek, tylko że będzie to drugi poniedziałek miesiąca, czyli dokładnie tydzień później. Podobnie liczy się terminy co do zasada w przypadku miesięcy i w lat.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.