Pierwotny kłujący ból głowy to stosunkowo rzadka przypadłość, którą można określić jako krótkotrwałe, choć bardzo ostre pchnięcie nożem usytuowane na ogół w pobliżu skroni, oczów bądź po stronie ciemieniowej. Interesujący jest fakt, iż ten ból głowy atakuje przeważnie kobiety, natomiast w sporadycznych przypadkach dotyczy mężczyzn. Często występuje u osób doświadczających migreny oraz klasterowy ból głowy. Ponadto pojawia się bez względu na wiek. Kłujący ból głowy jest głównie zaliczany do tzw. samoistnych bólów głowy, gdyż rzadko towarzyszy innym schorzeniom, tj. jako ból wtórny.
Czynniki sprawcze
Jak dotąd nie wiadomo, skąd bierze się kłujący ból głowy oraz jaka jest jego przyczyna. Dlatego trudno jest zapobiec jego nawrotom, które zdarzają się względnie często i zmuszają do natychmiastowego przerwania wykonywanej czynności. Długotrwały kłujący ból głowy może świadczyć o tzw. olbrzymiokomórkowym zapaleniu tętnic, którego pod żadnym pozorem nie można lekceważyć, ponieważ jego nieodwracalnym powikłaniem jest utrata wzroku. To poważny problem zdrowotny powodujący schorzenie naczyń, szczególnie tętnic skroni, który jest znamienne przede wszystkim dla starszych osób w podeszłym wieku. Świadczy o nim m.in. kłujący ból głowy połączony z trudnościami w widzeniu, a także zauważalnym obrzękiem i zaczerwienieniem naczyń żylnych, które znajdują się w części skroniowej.
Skuteczne leczenie
Chociaż kłujący ból głowy przeważnie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani życia, to jednak potrafi uprzykrzyć egzystencję chorego, którego atakuje. Głównie ze względu na samą intensywność dolegliwości, a także ciągłą obawę przed kolejnym „paraliżującym atakiem”. Na samoistne bóle głowy typu klasterowego czy migrenowego pomagają silne przeciwbólowe środki farmakologiczne przepisywane przez neurologa. Jednakże wydaje się, iż jeśli chodzi o kłujący ból głowy taka metoda jest wręcz nieefektywna, gdyż na ogół jest on krótkotrwały i utrzymuje się przez parę sekund. Identycznie jak w przypadku bólów głowy o charakterze napięciowym, w których wystarczy zastosować właściwy odpoczynek. Na kłujący ból głowy najlepiej sprawdza się profilaktyka, chroniąca przed jego nawrotami w przyszłości. Zapobiegawczo stosuje się lekarstwo z kategorii niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), w którego skład wchodzi tzw. indometacyna. Ponadto skuteczne okazuje się wykorzystywanie sposobów, które przynoszą pożądane efekty w napięciowych bólach głowy, czyli systematyczne rozluźniające ćwiczenia fizyczne, ograniczenie stresu oraz prawidłowy wypoczynek.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.