Chłody wkroczyły do nas już na dobre. O tej porze roku zdarza się najwięcej wypadków zaczadzenia tlenkiem węgla.
Niebezpieczeństwo, oprócz niedrożnych kominów i pozostałych elementów instalacji, stwarzają również piecyki elektryczne. Ich awarie bądź nieroztropne użytkowanie są przyczyną wielu pożarów, w których każdej zimy giną dzieci i dorośli. O uwagę zaapelowało ostatnio Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Już w pierwszych jesiennych tygodniach odnotowano bowiem szereg podtruć.
Niezwykle istotna jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń, aby gazy palne nie kumulowały się, prowokując samozapalanie a nawet wybuch. Nie uszczelniajmy więc przesadnie okien i drzwi oraz zaprośmy na przegląd fachowców, którzy sprawdzają np. piece olejowe i inne urządzenia grzewcze. Konieczna jest także wizyta kominiarza – na osiedlach domów jednorodzinnych to wciąż potrzebny i wymagający odpowiedzialności fach.
Strażacy proszą aby do ogrzewania pomieszczeń używać wyłącznie urządzeń, które posiadają atesty. Absolutnie wykluczone jest zaklejanie przewodów wentylacyjnych. W budynkach spółdzielczych należy wręcz nalegać aby administratorzy sprawdzali ich drożność. Sprawne powinny być także rozmaite palniki oraz kotły grzewcze. Warto upewnić się ponadto czy poprawnie działa elektronika w nowoczesnych systemach grzewczych. Chodzi np. o regulatory temperatury, automatycznie sterowane wymienniki ciepła itp.
Tutaj znajdziesz bezpieczne instalacje do ogrzewania wnętrz, wykorzystujące pellet i inne popularne materiały opałowe.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.