Bombki są to ozdoby zazwyczaj z cienkiego szkła. Bombki związane są ze świętami Bożego Narodzenia i służą do ozdabiania choinki. Często bombki są ręcznie malowane i posrebrzane. Pierwsze bombki zostały wykonane w Niemczech.
Polska słynie z ich produkcji Szklane bombki ręcznie malowane są eksportowane do wielu krajów świata. Bombki ręcznie malowane w Polsce są ostatnio mało popularne, gdyż niestety są drogie w porównaniu z tanimi, plastykowymi wyrobami sprzedawanymi w marketach. Bombki takie masowo produkowane są w Chinach i starają się naśladować szklane bombki ręcznie malowane. Jednak takie bombki, to nie to samo co tradycyjne bombki ręcznie malowane o nierównej linii szlaczków ozdabiających, a świadczących o ręcznej pracy czy pięknym połysku. Rękodzieło jest teraz w cenie i bombki ręcznie malowane są i będą drogie, nie da się tego uniknąć.
Do produkcji bombek potrzebne jest tanie szkło sodowe. Kupuje się je w hucie w postaci szklanych rur. Najpierw potrzebny jest pomysł, następnie powstaje model z plasteliny lub z wosku W przypadku bombek wszystko zaczyna się od pomysłu. Potem powstaje model z plasteliny lub wosku. Następnie robi się gipsowy wzór, który służy do zrobienia metalowej formy. Bombki czasami wymagają wielu godzin pracy, zwłaszcza skomplikowane wzory. Jedne bombki są odlewane służą do tego specjalne formy, inne trzeba formować ręcznie: dmuchając, rozciągając, obracając każdą ozdobę. Cała produkcja rozpoczyna się jednak od podgrzania szkła do temperatury około 600 stopni celcjusza. Bombki ręcznie malowane, na każdym etapie produkcji wykonywane są przez osoby o dużych zdolnościach plastycznych i manualnych.
Jednym z etapów produkcji jest lakiernia, gdzie bombki są lakierowane, zwykle również bez udziału maszyn.. Zupełnie innego rodzaju ozdób używa się na święta wielkanocne, tutaj dominują pisanki. Rysując na skorupce jajka roztopionym woskiem i zanurzeniu jej w barwniku otrzymujemy pisanki. Kolorowe pisanki często są głównym motywem obrusów, serwetek czy zastawy.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.