Sytuacja energetyczne w Polsce nie wygląda imponująca. Główne problemy to przestarzała infrastruktura, słabe zróżnicowanie źródeł, uzależnienie surowcowe od potężnego sąsiada oraz niski stopień wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
Koszty energii w skali globalnej są niestabilne ale w ujęciu całościowym obserwuje się ich wzrost. Ona właśnie w 21 stuleciu będzie decydowała o pozycji poszczególnych krajów na geopolitycznej mapie. Brak perspektywicznego myślenia może zrujnować nawet potęgi gospodarcze. Większość wysoko rozwiniętych krajów inwestuje w nowoczesne technologie i dąży do samowystarczalności.
Nad Wisłą głównym źródłem elektryczności pozostaje węgiel oraz import strategicznych surowców z Rosji. Fakty te tworzą niepokojącą sytuację w perspektywie następnych dekad. Dlatego konieczny jest rozwój bardzo pożytecznych inicjatyw, jak np. morskie farmy wiatrowe, które powoli powstają na naszym odcinku Morza Bałtyckiego. Ropa naftowa, gaz oraz węgiel mogą ulec wyczerpaniu jeszcze w tym stuleciu, a budowa elektrowni jądrowych jest odwlekana i budzi wielkie kontrowersje.
Dlatego nieuniknione jest inwestowanie w odnawialne źródła energii. Chodzi zarówno o technologie opracowywane z myślą o celach termicznych, jak i energii elektrycznej. Jej zasoby już teraz zaczynają decydować o możliwościach cywilizacyjnych. Stabilność polityczną oraz czyste środowisko można uzyskać tylko dzięki zrównoważonemu rozwojowi, którego integralną część stanowi energetyka zrównoważona.
Do najważniejszych zadań, jakie stoją przed polskim rządem i społeczeństwem w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, należą:
- podnoszenie świadomości społecznej w obszarze efektywności energetycznej
- rozwój technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii: wiatrową, energię słoneczną, morską, biomasę i geotermię
- publiczna debata na temat energii jądrowej
- dywersyfikacja dostawców strategicznych surowców
- analiza opłacalności wydobycia gazu łupkowego
- stopniowa zmiana proporcji między konwencjonalnymi a alternatywnymi źródłami energii
- modernizacja infrastruktury dystrybuującej elektryczność
- rozwój budownictwa pasywnego
- badania naukowe mające na celu wdrażanie innowacyjnych rozwiązań energetycznych
- budowanie własnych zasobów ludzkich – specjalistów w dziedzinie energetyki zrównoważonej.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.