Pantomogram jest panoramicznym zdjęciem radiologicznym robionym przy użyciu pantomografu. Pantomograf z kolei wykorzystywany jest w pantomografii czyli badaniu warstwowych struktur zakrzywionych. Skomplikowane?
Teoretycznie tak, w praktyce pantomogram jest zdjęciem rentgenowskim dającym niemal pełen obraz szczęki, części twarzoczaszki, zębów i przyzębia. Jak łatwo się domyślić badanie to znajduje zastosowanie w stomatologii, aczkolwiek pantomogram nie jest jedyną formą rozpoznania struktury tkanek w obrębie aparatu zębowego. Stomatologia wykorzystuje też inne rodzaje urządzeń prześwietlających i inne ujęcia.
Pantomografię można porównać do mammografii – badania dedykowanego prześwietlaniu piersi. Urządzenie służące do badania jest wyspecjalizowane w jednym konkretnym celu: oddania jak najpełniejszego obrazu struktury wewnętrznej takiej a nie innej części ciała – w przypadku pantomografu chodzi o zęby.
Skoro już jesteśmy przy porównaniach należy przy okazji dodać, że pantomogram wykonywany jest z użyciem nieco silniejszego promieniowania niż mammogram, bo też i skupia się na badaniu specyficznych, zwartych i gęstych tkanek.
Pantomogram ma zastosowanie w leczeniu stomatologicznym i protetyce
Zdjęcie pantomograficzne przydaje się zawsze w sytuacjach, w których niezbędna jest drobiazgowa kontrola stanu uzębienia, stawów oraz kości szczęki i żuchwy. Wykonując pantomogram twarzoczaszki otrzymamy zdjęcie powiększone o 20%, tak więc wszystkie niekorzystne zmiany w strukturze obserwowanych elementów będą bardzo dobrze uwidocznione, szczególnie łatwe w ocenie stają się dzięki pantomografii elementy takie jak wyrostki zębodołowe, zatoka szczękowa, czy wyrostki żuchwy (dziobiasty i kłykciowy).
Oprócz tego stomatolog zyskuje dzięki badaniu bardzo dokładny obraz całego przyzębia.
Badanie pantomograficzne wykonuje się w różnych celach, jest szczególnie cenione w przypadku diagnozowania nieprawidłowości rozwojowych uzębienia u dzieci, tj. diagnozowaniu nieprawidłowej budowy korzeni, bądź tzw. zatrzymanych zębów. Zanim pojawi się uzębienie można też odpowiednio szybko ocenić stopień jego mineralizacji i kierunek wyrzynania się zębów.
Badania pantomografem nie trzeba się obawiać, nie należy też ono do jakichś szczególnie nieprzyjemnych badań. Trwa krótko. W czasie badania pacjent siedzi, a pantomograf prześwietlając głowę pacjenta (twarzoczaszkę) przesuwa się wokół.
Dawka promieniowania jest zbyt słaba by mogła zaszkodzić, aczkolwiek badania nie wykonuje się u kobiet w ciąży.
Schemat badania
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Bardzo dokładnie przeczytałam artykul j/w ponieważ corka dostała skierowanie na usunięcie stałego zęba – prawej 5.
U niej trójka , nie wyszła jeszcze ( ma 14 lat) , lecz położyłą się nad 2 i 4 , które to zęby zeszły się z sobą nie dajac miejsca trójce.
Moje obawy zwiazane są z pytaniem, czy ze zdjęcia pantomograficznego specjalista odczytał w 100% , ze trójka, np nie jest zrosnięta z koscia szczęki i moze nigdy nie wyjść . Wówczas straci córka niepotrzebnie staly zab 5. A zapomnialam o to zapytać panią doktor.
Czy mogę spodziewać się odpowiedzi na moje obawy?.
Jeśli tak ,bardzo proszę.