Pojęcie kury domowej w dzisiejszych czasach na szczęście zanika. Kobiety spełniają się zawodowo, a ich atrybutem nie jest już patelnia i mop – obowiązki dzielą pomiędzy siebie i partnera, a także dzieci. Codzienne sprawy, zabieganie i brak czasu sprawiają, że nie zawsze mamy czas, by utrzymać w naszym domu idealny porządek. Bodźcem do rozpoczęcia wielkiego sprzątania są zwykle zbliżające się święta lub wizyta teściowej. Warto poznać kilka praktycznych wskazówek, które pomogą nam ogarnąć ten chaos.
Dobra organizacja
Pozytywna jest myśl, że dziś znajdujemy się w znacznie lepszej sytuacji niż nasze mamy i babcie. Codzienne zajęcia ułatwia nam nowoczesna pralka czy zmywarka, a dostępne w drogeriach rozmaite środki czyszczące nie są szkodliwe dla naszego zdrowia i sprawiają, że sprzątanie nie jest aż takim koszmarem.
Jeśli planujemy naprawdę gruntowne porządki, lepiej zrobimy, gdy nasze działania rozłożymy na kilka dni. Biorąc na siebie jednocześnie odkurzanie, czyszczenie szafek, mycie okien, podłóg i pranie dywanów musimy liczyć się z tym, że, jeśli w ogóle jakimś cudem zdążymy się z tym uporać w jeden dzień, to będziemy tak wyczerpane, że nawet nie będziemy miały siły cieszyć się otaczającym nas porządkiem i blaskiem. Dobrze jest skonstruować sobie listę zadań i upewnić się, czy mamy w domu wszystkie potrzebne detergenty i akcesoria – podczas sprzątania zwykle jesteśmy niezbyt „wyjściowe”, więc konieczność niespodziewanego udania się do sklepu przypuszczalnie nie wzbudzi w nas entuzjazmu.
Systematyczność i drobne triki
Niezbędne przybory to ściereczka z mikrofibry, mop, szmatka do luster i szyb, a także szczoteczka, którą skutecznie wyczyścimy na przykład fugi. Oprócz tego musimy zaopatrzyć się w płyn do mycia szyb, środek od pielęgnacji mebli oraz płyn i pastę do połóg. Bardzo przydatne są też nawilżane ściereczki, którymi można posprzątać cały dom. Dobrze jest mieć w domu ocet, który jest niezwykle skuteczny w walce z kamieniem oraz taśmę klejącą, przy użyciu której bez problemu usuniemy sierść naszego pupila z fotela czy dywanu.
Sprzątanie jest łatwiejsze, kiedy mamy we krwi systematyczność i kilka dobrych nawyków. Starajmy się nie trzymać zbyt wielu rzeczy na wierzchu, niech wszystko ma swoje miejsce (bardzo pomocne w utrzymywaniu porządku są wszelkiego rodzaju koszyczki i pudełka). Niezwykle ważne jest utrzymanie czystości w kuchni – resztki produktów spożywczych to raj dla bakterii, dlatego sprzątajmy zaraz po skończonym posiłku, codziennie wycierajmy blat i często wymieniajmy zmywaki.
Aby ułatwić sobie życie, przeprowadźmy też od czasu do czasu globalną selekcję i pozbądźmy się niepotrzebnych przedmiotów. Pamiętajmy, że nie warto odkładać nieprzyjemnych zajęć na później, ponieważ brud narasta, więc z czasem będzie trudniej.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.