Pieniądze – ponoć nie przynoszą szczęścia, ale każdy ich pragnie. Banknoty i monety są obiektem pożądania niemal każdego człowieka na ziemi, wielu dla niech gotowych jest zabić. Myślisz, że wiesz o nich wszystko? Poniższy tekst odkryje przed Tobą nowe oblicze pieniądza.
Na początku były fanty
Zanim pojawiły się monety, a później banknoty ludzie posługiwali się wszelkimi fantami wymieniając między sobą dobra. Popularnym rodzajem waluty były między innymi kamienie, muszelki i koraliki, czy bydło. Na Fidżi popularną walutą były zęby wieloryba.
Brudne pieniądze
Papier, a zwłaszcza banknoty, które wędrują z rąk do rak, jest doskonałym miejscem do rozwoju wszelkiej maści bakterii. Na duńskiej koronie (sklasyfikowana jako najbrudniejszą waluta) odkryto ponad 40 tys. bakterii. Na polskich pieniądzach oprócz wizerunku królów znaleziono blisko 25 tys. bakterii i drobnoustrojów. Ciekawe ile zarazków posiada PIT 37 broszura reklamowa czy zwykła ulotka.
Banknot nie tylko z papieru
Papierowe bankonoty pojawiły się w Europie w XVII wieku i z czasem zdominowały system płatniczy na całym świecie. Posługiwanie się banknotami było o wiele łatwiejsze niż ciągłe tachanie ze sobą skrzyneczek ze złotymi i srebrnymi monetami. Zanim pojawił się papier stosowano inne materiały. Kartagińczycy nadali umowna wartość kawałkom skóry, a Chińczycy wykorzystywali początkowo zamszowe banknoty, później jedwabne, a od około 650 roku papierowe bony.
Współczesne pieniądze nadal przechodzą ewolucję. Pomijając już kwestię elektronicznego pieniądza, Kanada postanowiła wprowadzić do obiegu polimerowe banknoty – są znacznie trwalsze od papierowych, ale na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią od tradycyjnych.
Narkotykowy trop
Naukowcy z University of Massachusetts opublikowali raport swoich badań, z którego wynika, że aż 90% amerykańskich banknotów nosi ślady kokainy. Najbardziej zanieczyszczone banknoty pochodziły z Waszyngtonu oraz Baltimore i Detroit.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.