Bez niego nie ma nawet co marzyć o sukcesie czy chociażby zwykłym czerpaniu zadowolenia z życia. Chociaż wielu ludzi ocenia swoją wartość poprzez pryzmat materialnego sukcesu innych, tak naprawdę powinni skoncentrować się na pozytywnym myśleniu o własnej osobie.
Istnieje wiele rzeczy, które można zrobić w celu zwiększenia własnej samooceny. Podejmując odpowiednie kroki, zdobywasz doświadczenie w najlepszej z możliwych praktyk profilaktycznych.
Poniżej przedstawiam pokrótce siedem najlepszych sposobów na radykalną poprawę poczucia własnej wartości.
Poniżej przedstawiam pokrótce siedem najlepszych sposobów na radykalną poprawę poczucia własnej wartości.
1. Rób to, co kochasz
Im więcej czasu spędzasz na robieniu rzeczy, które uwielbiasz robić, tym lepiej się czujesz. Robienie tego, co lubisz powoduje, że mózg produkuje wyższy poziom endorfin — substancji chemicznych odpowiedzialnych za uczucie radości i dobrego samopoczucia. Zaangażowanie w lubiane przez nas czynności pomaga również przywołać pozytywne wspomnienia z nimi związane. A jeśli jesteśmy w dodatku w tym dobrzy, jak nic nasze poczucie wartości będzie w takim momencie wysokie. Zwykle to, co lubimy robimy całkiem nieźle, prawda? W przeciwnym razie byśmy tego nie lubili. Nic zatem prostszego: poświęcaj jak najwięcej czasu na swoje ulubione zajęcia.
2. Afirmuj własne myśli
Afirmacje działają w taki sposób, by umożliwić ci wykonywanie dowolnie wybranej przez ciebie czynności. Musisz wyobrazić sobie robienie czegoś, robienie tego dobrze. Kiedy uczysz się nowej umiejętności, najpierw postaraj ją sobie pokazać w umyśle. „Zobacz” jak to robisz. Nie chodzi przy tym o pokazanie sobie, jak to robisz gdzieś w przyszłości. Pokaż sobie jak to robisz teraz. Nie uwierzysz, z jaką łatwością osiągniesz cel. Zamiast marzyć o szczęśliwym życiu, powiedz sobie: „jestem szczęśliwym człowiekiem, tu i teraz”. Zamiast zastanawiać się, dlaczego jesteś taki kiepski – powiedz sobie jaki jesteś świetny. Powtarzaj to sobie codziennie. Może się to wydawać głupie, ale zapewniam, że takie nie jest. Mówienie sobie takich rzeczy spowoduje przeprogramowanie podświadomości. W końcu uwierzysz, że twoje słowa są prawdą. Przecież, skoro ktoś codziennie mówi ci, że jesteś wspaniały, to nie może być kłamstwo.
3. Uwierz w siebie
Wiara ma bezpośredni związek z afirmacjami. Na początku będą się one opierały w głównej mierze na ślepej wierze we własne słowa i obrazy. Jeśli uwierzysz w swoją zdolność do osiągnięcia czegokolwiek, zaprogramujesz umysł na te właśnie osiągnięcia. Jeżeli uważasz, że jesteś w stanie nauczyć się języka obcego w sześć miesięcy, zrobisz to bez problemu. Wysiłek będzie z pewnością ogromny, ale problemem takie osiągnięcie nie będzie. Tylko ufając w możliwość osiągnięcia swoich celów, będziesz w stanie rzeczywiście je zrealizować.
4. Porównywanie z innymi
Zawsze znajdą się ludzie, którzy są bardziej utalentowani, inteligentni, odważniejsi i lepsi od ciebie w jakiś sposób. Jeśli twoja wiara we własną wartość cierpi na próbach dorównania komuś, powinieneś zapomnieć o takiej osobie. Nie można wszystkich ludzi mierzyć tą samą miarą. Być może nie osiągnąłeś jeszcze mistrzostwa w interesującej cię dziedzinie, nie znaczy to, że jesteś kiepski w tym, co robisz. Jesteś mądrzejszy niż byłeś wczoraj, lepszy niż byłeś w zeszłym tygodniu i bardziej utalentowany niż byłeś w zeszłym roku. Jedyną osoba, do której powinieneś się porównywać jesteś ty sam. To proces, który będziesz kontynuował przez całe życie. Jeśli zapamiętasz, że już nigdy nie przestaniesz się rozwijać, będziesz mógł zobaczyć swoje możliwości w bezustannie ewoluujących aspektach bezustannie ewoluującego siebie.
5. Wzmacniaj swoje siły, rozwijaj umiejętności
Kiedy korzystasz ze swoich atutów, jednocześnie wzmacniasz je. Nabierając wprawy w wykonywaniu jakiejś konkretnej czynności, stajesz się bardziej pewny siebie. Gdy sytuacja wymusi na tobie działanie, wykonasz je chętniej i z mniejszą dawką stresu. Spróbuj wyjść na mównicę, by przed kilkudziesięcioosobowym audytorium wygłosić odczyt. Jeśli jest to twój pierwszy raz, prawdopodobnie trema pożre cię żywcem. Jeśli natomiast robiłeś to już wiele razy, kolejny wykład to dla ciebie pestka. Ze swoich osiągnięć i umiejętności będziesz dumny, a więc i twoja pewność siebie będzie większa. Spędzaj zatem czas na szlifowaniu swoich zdolności, pracuj i ucz się nowych rzeczy, wzmacniaj swoją wewnętrzną siłę, a nigdy nie przestaniesz się rozwijać.
6. Skoncentruj myśli na swoich celach
Istnieje zasada zwana prawem przyciągania. Można ją w skrócie przedstawić w następujący sposób: wszelkie zdarzenia w naszym życiu są przyciągane przez każdego z nas dzięki uczuciom i myślom. To, co sobie wyobrazimy, to pojawi się w naszym życiu. Pozwól wzlecieć swojej skoncentrowanej wizji w przestrzeń. Podobno każdy dostaje to, na co zasłużył. Tak naprawdę każdy otrzymuje to, co sam oddał otoczeniu. Jeśli „wypuścisz” z umysłu wyraźne wyobrażenie jakiegoś zdarzenia, ono na pewno będzie miało miejsce.
7. Otaczaj się pozytywnie myślącymi ludźmi
Pozytywna energia jest jak ładunek elektryczny, rozprzestrzenia się od jednej osoby do drugiej. Tak samo jak twoje myśli przyciągają zdarzenia, tak twoim znajomi, przyjaciele i rodzina tworzą (jako element twojego otoczenia) odpowiednie warunki do zaistnienia owych zdarzeń. Poza tym spędzanie czasu w towarzystwie osób pozytywnie nastawionych do życia podświadomie wymusi na tobie przystosowanie się. Sam zaczniesz myśleć pozytywnie. Spróbuj natomiast zadawać się z jakimś pesymistą. Ani się obejrzysz, a już zwieszasz nos na kwintę i zaczynasz wątpić we wszystko, w tym i siebie.
Tych kilka prostych czynności pozwali ci zwiększyć poczucie własnej wartości. Są łatwe do praktykowania w codziennym życiu, więc nie powinny być uciążliwe (chociaż na początku może pojawić się kilka utrudnień). Zacznij już dzisiaj budować poczucie własnej wartości i wysokiej samooceny, przekształcając ją w fundament swojego charakteru. Twoje życie nigdy nie będzie takie samo.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.