Masz już wszystko gotowe. Cała wyprawka gotowa, zakupiona po długich poszukiwaniach ubranek dla Twojego dziecka. Długo chodziłaś po sklepach, buszowałaś w sieci by zdobyć najlepsze ubranka dziecięce. Upolowałaś tanie śpioszki, udało się zdobyć kilkanaście sztuk body na zmianę. Okazyjnie nabyłaś śliniaki, podręczny przewijak i pościel do łóżeczka dziecięcego. Wszystkie te zgromadzone ubranka dają dużo radości i przypominają, że poród już tuż tuż.
Zanim jednak wszystkie te produkty trafią na swoje miejsce w pokoju niemowlaka, trzeba je odpowiednio przygotować by były bezpieczne dla małego człowieka.
Wszystkie ubranka powinny mieć dwa rodzaje metek. Jedną dużą papierową ze wszystkimi informacjami o składzie surowcowym ciuszka, przepisem prania, rozmiarem i nazwą, oraz informacjami o producencie. Jest też druga metka materiałowa wszywana między szwy ubranka. Metka ta zawiera skrócony przepis prania pokazany na znanych powszechnie symbolach oraz rozmiar ubranka. Metkę papierową odcinamy i wyrzucamy. Drugą metkę możemy zostawić bo podaje ona cenne informacje o sposobie prania: dopuszczalnej temperaturze i sposobie prania.
Może się bowiem okazać, że ślicznego kaftanika czy śpioszków nie można prać w pralce, bo skończyłoby się to odbarwieniem i rozciągnięciem tkaniny. Lepiej przed zakupem sprawdzić, czy ubranko można prać w pralce w przynajmniej 40C i wybierać tylko takie ubranka do naszej wyprawki dla noworodka. W przypadku wyprawki niemowlęcej należy być bezwzględnie praktycznym bo ubranka będą bardzo nadużywane przez ulewającego pokarm maluszka i prane, suszone, oraz prasowane dziesiątki razy. Pozostawiona metka materiałowa może jednak podrażniać skórę dziecka, irytować malucha, dlatego Mamy bardzo często ją wycinają równo ze szwem.
Sprawdź wszystkie zapięcia na ubrankach. Zbadaj ciuszki pod kątem poluzowanych i wadliwych zatrzasków, niedoszytych guzików. Takie niedociągnięcia stanowią bezpośrednie zagrożenie dla noworodka, który może połknąć taki oderwany zatrzask czy guzik.
Zachowaj wszystkie paragony zakupu ubranek. Wszystkie odpadające zatrzaski, niedoszyte stopy półśpioszków, wady tkaniny, krzywo zszyte ubranka można reklamować u sprzedawcy. Warunkiem reklamacji jest posiadanie dowodu zakupu. Może warto założyć specjalną teczkę właśnie z paragonami dotyczącymi wyprawki dla noworodka.
Posegreguj ubranka według kolorów. Białą odzież wypierz osobno wybierając długi program prania wraz z praniem wstępnym. Używaj wyłącznie proszków i płynów do płukania przeznaczonych dla dzieci. Inne środki chemiczne mogą uczulić dziecko.
Jeśli producent na to nie zezwala nie susz ubranek w suszarkach bębnowych. Wiele Mam jednak ignoruje ten zakaz często nadawany odzieży „na wyrost” i suszy z powodzeniem całą wyprawkę w suszarce mechanicznej. Zaletą takiego suszenia jest brak konieczności kupowania wielu kompletów ubranek na zmianę bo czyste i suche ubranka mamy gotowe po dwóch godzinach programu suszenia w suszarce. Dodatkowo, ubranek wysuszonych w suszarce nie trzeba prasować. To ogromne ułatwienie dla kobiety w ciąży, a potem dla Mamy noworodka.
Jeśli jednak nie jesteś tak odważna lub nie posiadasz suszarki mechanicznej będziesz musiała uprasować składniki wyprawki i ostatni raz spojrzeć na ciuszki pod kątem ewentualnych niedoróbek. Body i śpioszki z aplikacjami typu termo druk lub sitodruk prasuj na lewej stronie.
Po przeglądzie technicznym wyprawki oraz praniu możesz już poukładać ubranka w szafie i czekać na spotkanie ze swoją córeczką lub synkiem.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.