Zapewne nikt z nas nie lubi płacić podatków, bo to przecież pieniądze, które trzeba wydać z własnej kieszeni – o wiele chętniej widzielibyśmy na pewno wędrówkę pieniędzy w przeciwną stronę. Jednak nie da się praktycznie uniknąć płacenia państwu podatków, bo – jak zauważył jeden z myślicieli – w życiu pewne są tylko 2 rzeczy – śmierć i podatki. Pewne rodzaje podatków ustalane są odgórnie, określane są dla całego kraju i wszystkich mieszkańców czy firm działających w Polsce – takim przykładem może być podatek VAT lub obrotowy czy też od dochodów osobistych.
Są jednak pewne rodzaje podatków, które ustalane są indywidualnie przez każdą gminę czy miasto, a dany podatek obowiązuje na danym właśnie terenie – znakomitym przykładem, ilustrującym tą sytuację, będzie podatek od nieruchomości. Jest to podatek, który muszą płacić co roku wszyscy, którzy posiadają na danym terenie jakąkolwiek nieruchomość, poczynając od działki czy ziemi rolnej, a kończąc na osobach posiadających własne mieszkania, domy czy zakłady przemysłowe lub usługowe.
Tego rodzaju podatek od nieruchomości gminy i miasta ustalają każdego roku na sesji rady miasta czy też rady gminy – jego wysokość jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich jest zasobność mieszkańców danego terenu, generalnie można stwierdzić, że im bogatsza jest dana gmina, tym podatek od nieruchomości jest wyższy – znakomitym przykładem może być Warszawa i okolice – z drugiej zaś strony takie miasto na Podlasiu jak Łomża i jej okolice.
Za taki sam kawałek ziemi, biorąc pod uwagę dom jednorodzinny o podobnym metrażu oraz działkę budowlana określonej wielkości, podatek od nieruchomości ustalony w Warszawie jest nawet kilkakrotnie większy od tego ustalonego dla mniejszych miast, właśnie takich jak Łomża czy Zambrów. Tak więc osoby, które zamierzają nabyć dana nieruchomość, muszą się liczyć z tym, że jednym ze składników utrzymania danej nieruchomości będzie właśnie podatek, dlatego warto jest już zawczasu, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o nabyciu nieruchomości, zorientować się w danej gminie, jakiej wysokości podatek będzie nas obowiązywał jako przyszłych właścicieli danej nieruchomości.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.