Wśród inwestorów wymienia się najczęściej cztery podstawowe sposoby obracania kapitałem. Należą do nich: giełda, fundusze inwestycyjne, polisy inwestycyjne oraz lokaty bankowe. Uporządkowane są one według rosnącego bezpieczeństwa inwestycji.
Podstawowymi zaletami giełdy jako sposobu inwestowania jest brak kosztów związanych z zrządzaniem kapitałem oraz dystrybucją produktu. Decydując się na inwestycje na giełdzie, sami zajmujemy się obrotem kapitałem. Giełda umożliwia także samodzielne skonstruowanie portfela. W ten sposób klient ma decydujący wpływ jaka będzie struktura jego portfela oraz jakie ryzyko poniesie. Inwestycje na parkiecie giełdowym to również możliwość uzyskania wysokiej rentowności przy długoterminowych inwestycjach. Giełda to także pewne wady do których należy m.in. konieczność posiadania dużej wiedzy na temat rynków kapitałowych. Innym mankamentem są koszty prowadzenia rachunku maklerskiego, które są relatywnie duże jeśli klienci obracają małym kapitałem. Podstawową jednak wadą jest jednak ryzyko inwestycyjne, które w przypadku giełdy jest duże.
Nieco bardziej bezpieczniejszą opcją inwestowania jest fundusz inwestycyjny. Największą jego zaletą jest wysoka rentowność długoterminowej inwestycji. Fundusz inwestycyjne jest sposobem inwestowania, który wymaga czasu i cierpliwości. Jednak na koniec zyski mogą okazać się wysokie. Innym plusem funduszy inwestycyjnych jest możliwość dużej dywersyfikacji portfela pomiędzy różne fundusze. Co prawda jest potrzebny do tego duży kapitał, jednak pozwoli to na ograniczenie ryzyka. Fundusz inwestycyjny ułatwia inwestowanie ponieważ kapitał zostaje powierzony specjalistom, przez co klienci nie muszą posiadać skomplikowanej wiedzy finansowej. Głównymi wadami funduszy inwestycyjnych są koszty oraz wszelkiego rodzaju opłaty. Dodatkowo przy niskiej składce miesięcznej klienci mają ograniczone możliwości podziału oszczędności pomiędzy fundusze. Decydując się na fundusz inwestycyjny kluczowe znaczenie będzie miał wybór rodziny funduszy, który wpłynie na wyniki.
Lokaty to najbezpieczniejsza forma obracania kapitałem. Na rynku można wyróżnić kilka rodzajów lokat. Należą do nich lokaty terminowe, lokaty inwestycyjne oraz strukturalne. Ostatnio na popularności zyskały lokaty w złoto. Najprostszą lokatą jest lokata terminowa, z której zysk uzależniony jest od oprocentowania. Jest najprostsza ponieważ wymaga tylko wpłaty kapitału. Po określonym terminie środki zostają zwrócone wraz z odsetkami. Lokaty inwestycyjne lub lokaty strukturalne to połączenie zwykłych lokat z innymi produktami inwestycyjnymi. Są to np. fundusze inwestycyjne, obligacje lub kontrakty terminowe. Lokat te mogą przynieść większy zysk niż zwykły depozyt terminowy, jednak obarczone są większym ryzykiem. Lokaty w złoto są nowością na rynku i są oferowane przez instytucje nie będące bankami, przez co są bardziej ryzykowne. Największą zaletą lokat jest właśnie bezpieczeństwo, ponieważ depozyty oferowane przez banki są zabezpieczone przez Bankowy Funduszy Gwarancyjny. Za to wadą jest czasowe zamrożenie kapitału. Rezygnują wcześniej z lokaty utracimy uzyskane odsetki.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.