Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, pokazującym wyraźnie charakter i usposobienie człowieka. To także jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie, od którego zależy w głównej mierze komfort życia codziennego. Dodatkowo, oczy są dobrym wyznacznikiem zdrowia i kondycji człowieka. Wszelkie choroby fizyczne i psychiczne, ale także zwykłe zmęczenie, przepracowanie lub zdenerwowanie mają wpływ na ich wygląd. Jak o nie dbać, aby cieszyć się pełnią zdrowia i dobrego wyglądu narządu wzroku?

Oczy są niezwykle delikatnym organem, o który należy pieczołowicie dbać od samego początku życia. Wszelkie nieprawidłowości w młodzieńczym zachowaniu procentują po latach, rosnąc do rozmiarów sporych problemów okulistycznych. A wystarczy tak niewiele, aby zagwarantować sobie podstawy zdrowia i urody oczu.

Wraz ze zmianą trybu życia, rozrywek i wykonywanej pracy nasz wzrok został nagle narażony na ciągłą aktywność, potrzebę skupienia i wytężania organu. Do niezdrowego standardu należy wielogodzinne korzystanie z komputera. Dla wielu pracowników dzień w pracy przebiega na wpatrywaniu się w monitor. Jakby tego było mało – po powrocie do domu wybieramy rozrywki, które w dalszym ciągu obciążają nasz wzrok.

 

Silne eksploatowanie wzroku ma duży wpływ na zdrowie i urodę oczu człowieka. Osoby pracujące i korzystające przez wiele godzin z komputera czy telewizora powinny odpowiednio zabezpieczyć wzrok. Ważna jest odległość od monitora, jego jasność i jakość uzyskanego obrazu. Osoby pracujące przy komputerze powinny pamiętać o cogodzinnej, kilkuminutowej przerwie. W trakcie jej należy nie tylko przeprowadzić szybką gimnastykę ciała, ale także gałek ocznych. Polega ona na  patrzeniu w dal, wodzeniu wzrokiem w kółko, na boki oraz w kształt ósemki. Uspokajająco dla oczu działa dłuższe patrzenie na naturalną zieleń, np. na park, ogród czy rośliny doniczkowe.

Osoby przebywające dużo przed monitorem lub telewizorem muszą zaopatrzyć się w odpowiednie szkła z powłoką antyrefleksyjną. Pozwalają one osobom z wada wzroku na widzenie lepszego kontrastu, kolorów i szczegółów obrazu. Okuliści nie są zgodni co do obowiązku noszenia okularów ochronnych przez osoby nieposiadające żadnych wad. Część specjalistów widzi w nich ważne zabezpieczenie wzroku, poprawiające komfort pracy, inni twierdzą, że ochrona ta jest dla zdrowych oczu zbyteczna.

W przypadku silnego obciążania wzroku niezbędne jest częste nawilżanie oka. Wpatrując się w monitor czy telewizor przeciążamy wzrok, rzadziej mrugamy i wykonujemy nienaturalne ruchy źrenic. Stosowanie kropel pozwoli na nawilżenie oka, poprawiając komfort i redukując widoczne oznaki zmęczenia. Krople nawilżające do oczu powinny być stosowane od 3 do 6 razy w ciągu dnia, o ile zalecenia lekarza lub farmaceuty nie są inne.

Duży wpływ na oko ma prawidłowa diagnostyka chorób oraz nieprawidłowości w widzeniu. Bez względu na niepokojące objawy, należy regularnie odwiedzać zakład okulistyczny. Nie tylko pozwoli to na szybkie wykrycie nieprawidłowości, ale również pozwoli na przyspieszone leczenie. Brak korekty wzroku za pomocą szkieł lub soczewek kontaktowych prowadzi do pogłębienia wady.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.