W ostatnim czasie Komisja Nadzoru Finansowego opracowała raport na temat rynku lokat bankowych. Okazało się, że większość Polaków preferuje krótkie terminy zapadalności lokat. Ok. 70% zakładanych obecnie lokat to depozyty na jeden miesiąc. Lokaty z terminem zapadalności powyżej roku stanowią nieco ponad 1%.
Od końca marca, zmianom uległa struktura posiadanych lokat przez klientów banków. Było to spowodowane wycofaniem z rynku lokat antypodatkowych. Przez ostatni rok był to najpopularniejszy rodzaj lokat bankowych. W sumie przez okres ok. roku na lokaty antybelkowe wpłacono ponad 100 mld zł. Do niedawna było to 15% wszystkich lokat bankowych.
Najczęściej, lokata zakładana była na krótki okres. Związane to było z charakterem lokat antybelkowych. Z reguły były zawierane na czas od 1 do 3 miesięcy. Po upływie okresu zapadalności lokaty były przedłużane ponownie lub klienci decydowali się przenieść oszczędności do innego banku, posiadającego atrakcyjniejszą ofertę. Pozwalało to na uniknięcie problemu długookresowego zamrażania kapitału.
Nawet po zniknięciu z rynku lokat z dzienną kapitalizacją, Polacy dalej preferują krótkie terminy w przypadku lokat. KNF zwraca uwagę na problem posiadania przez banki, w większości lokat krótkoterminowych. Zagraża to płynności sektora bankowego. Banki finansują akcję kredytową z przyjmowanych depozytów. Udzielane kredyty są przeważnie długookresowymi zobowiązaniami. Z tego powodu KNF ma obawy co sposobu funkcjonowania polskich banków.
Z tego względu, ostatnimi zaleceniami przekazanymi bankom przez KNF są m.in. zmiana udziału depozytów krótkoterminowych w strukturze bilansu banków. KNF chce wpłynąć na ofertę banków, aby te oferowały w większym stopniu lokaty długoterminowe. Wiąże się to z większym bezpieczeństwem.
Dotychczasowe praktyki banków, zagrażają stabilności sektora bankowego. Tylko 1% lokat bankowych stanowiły lokaty długoterminowe, powyżej roku. Przewiduje się, że w najbliższym czasie sytuacja powinna ulec zmianie. Potwierdza to wzrost oprocentowania lokat długoterminowych.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.