Co to jest półpasiec?
Półpasiec jest chorobą zakaźną, którą wywołuje taki sam wirus, jak w przypadku ospy wietrznej. Wirus ten powoduje powstawanie bolesnych pęcherzyków skórnych najczęściej po jednej stronie ciała lub twarzy, stąd też i jego nazwa. Wirus wywołujący chorobę półpaśca jest blisko spokrewniony z wirusem opryszczki, przez co zmiany skórne pojawiające się podczas tych obu chorób są podobne do siebie. Leczenie półpaśca jest leczeniem objawowym, czyli łagodzi się same wypryski skórne. Półpasiec zdecydowanie najczęściej dotyka osoby dorosłe, w przeciwieństwie do ospy wietrznej, która jest chorobą okresu dziecięcego. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na półpasiec, a to z uwagi na to, że organizm staje się mniej odporny. Do najbardziej typowych objawów półpaśca zalicza się podwyższoną temperaturę ciała, uczucie mrowienia i ból występujący po jednej stronie ciała lub twarzy. Po kilku dniach w okolicy wrażliwej pojawiają się niewielkie, wypełnione płynem pęcherzyki, które zlokalizowane są wzdłuż zmienionego przez chorobę nerwu.
Gdzie występuje?
Najczęściej wysypka pojawia się na klatce piersiowej, brzuchu, czy na grzbiecie, choć zdarza się, że zmiany skórne umiejscowione są na rękach, a nawet twarzy chorego. Jeśli wysypka pojawi się w okolicach oczu i uszu, należy natychmiast wybrać się do specjalisty – okulisty lub laryngologa. Tam, gdzie pojawiają się pęcherzyki, skóra staje się niezwykle bolesna. Wysypka utrzymuje się przez okres 1-2 tygodni, a następnie pęcherzyki goją się, tworząc strupy. Ból w okolicy dotkniętej półpaścem może utrzymywać się nawet latami.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.