Urodzony w 1609 roku, Jan Kazimierz, syn Zygmunta III i jego drugiej żony, Konstancji z rodu Habsburgów. Obrany królem w 1648 roku, ożenił się z wdową po bracie przyrodnim Władysławie IV, Ludwiką Marią, której wpływom ulegał. Wziął udział w zmaganiach z powstaniem Chmielnickiego, które spowodowało w 1654 roku drugą wojnę z Moskwą. W roku następnym rozpoczął się najazd szwedzki. Wobec zdrady magnatów król uszedł na Śląsk. Odparcie najeźdźców kosztowało kraj wiele wysiłku i zakończyło się stratami terytorialnymi (Inflanty, Smoleńsk, Czernihów, Kijów i całe Zadnieprze, zrzeczenie się zwierzchnictwa nad Prusami Książęcymi). Nie udały się podjęte przez króla próby reform ustrojowych (rokosz Lubomirskiego 1666 r.). W 1668 roku Jan Kazimierz zrzekł się panowania i wyjechał do Francji. Tak są opisywani na naszej stronie królowie Polski.

Z kolei Kazimierz Odnowiciel został urodzony w 1016 roku, syn Mieszka II i Rychezy. Po śmierci ojca objął władzę, ale się nie koronował. Na skutek buntu ludowego musiał wkrótce potem opuścić kraj i schronił się na Węgrzech. Dopiero między 1039 a 1041 rokiem, z pomocą cesarza Henryka III, zaczął odzyskiwać władzę. Jednocześnie zawarł przymierze z księciem ruskim Jarosławem Mądrym przypieczętowane małżeństwem z jego siostrś lub córką Dobroniegą. W 1054 roku odzyskał Śląsk zagarnięty przez księcia czeskiego Brzetysława. Nadano mu przydomek Odnowiciela ze względu na zasługi położone przy odbudowie organizacji państwowej i kościelnej.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika