Zwierzęta to istoty, towarzyszące człowiekowi od niepamiętnych czasów. Na początku mieliśmy wobec nich praktyczne podejście. Miały służyć głównie do pomocy w przeżyciu. Do zasadniczych celów na przykład psów zaliczało się szukanie leśnej zwierzyny. Koty pracowały na swe utrzymanie, łapiąc myszy i szczury.
Z kolei konie stanowiły bezcenne wsparcie w pracach rolnych. W momencie, gdy zwierzę nabawiło się choroby, a co za tym idzie stawało się niewiele znaczącym ciężarem, właściciele nie mieli skrupułów, by je oddać lub skrócić jego egzystencję. Obecnie obserwujemy tendencję zgoła odmienną. Owszem, nadal używamy je do praktycznych celów, ale w znacznym stopniu wzrosła liczba zwierząt trzymanych w domach z kaprysu. Niewątpliwie ich pozycja uległa poprawie.
Niejednokrotnie zostają pełnowartościowymi członkami domowego ogniska. Siedzące na sofie york terriery czy skaczące po ławie bengale są od dawna zjawiskiem powszechnym. Nikogo nie zaskakuje widok owczarka niemieckiego proszącego przy stole o kawałek kurczaka. Człowiek do końca się nie nasycił. Bowiem każdego roku tworzy się kolejne, wymyślne krzyżówki ras, które cieszą się sporym uznaniem, zarówno wśród właścicieli hodowli, jak i zwykłych klientów. Prawdopodobnie nigdy nie zostanie rozwiązany konflikt między zwolennikami psów a fanami kotów. Pierwsi wysuwają argumenty dotyczące wierności psa oraz interesowności kotów. Z kolei opozycyjna grupa twierdzi, że opieka nad kotami pochłania mniej pracy, a poza tym ich zaletą jest niepowtarzalna gracja.
Niezależnie od tego, jakie zwierzaki zdecydujemy się kupić, należy bezwzględnie pamiętać, że nie jest to zabawka, którą możemy wyrzucić w dowolnej chwili, ale żywe stworzenie. Każdego lata widzimy więcej niż kilka przywiązanych do drzewa psów czy też leżących w śmietnikach kotów. Bengale, persy, husky, owczarki – wszystkie one pragną troski i miłości.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.