Porcelana to jeden z tych materiałów ceramicznych, które po dziś dzień są szeroko wykorzystywane w niemal niezmienionej formie. Prawie każdy z nas posiada w domu zastawę porcelanową lepszej lub gorszej jakości. Przeważnie jest ona kojarzona z klasą i luksusem. Czym jednak jest porcelana i jaka jest jej historia?

Charakterystyka

Przez wieki, aż po dzień dzisiejszy porcelana była uważana za najszlachetniejszą i najpiękniejszą odmianę ceramiki. Jest ona białym, przeświecającym materiałem wysokiej jakości. Wytwarzana jest ona z mieszanki trzech materiałów a mianowicie glinki kaolinowej, skaleni i kwarcu. W zależności od różnych proporcji tych trzech składników można wyróżnić porcelanę miękką i twardą. Uformowane wyroby wypalane są w temperaturze od od 920-980°C aż do 1280-1460°C. Za pomocą niższych temperatur uzyskuje się wyroby nieszkliwione (tzw. biskwit) natomiast za pomocą wyższych wyroby szkliwione. Porcelana wykorzystywana jest jako materiał do produkcji wyrobów gospodarstwa domowego i ozdób jak również sprzętu laboratoryjnego i materiałów na izolatory wysoko- i niskonapięciowe. Do jej najważniejszych zalet należą przede wszystkim nieprzepuszczalność cieczy i gazów, niska nasiąkliwość, odporność na działanie czynników chemicznych oraz wytrzymałość mechaniczna.

Pierwsze wzmianki

Porcelana ostała wynaleziona w Chinach ok. VII wieku naszej ery. Do połowy X wieku osiągnęli oni mistrzostwo i niesamowity kunszt w jej produkcji. Chińczycy poświęcali porcelanie wiele uwagi. Była ona traktowana tak samo jak malarstwo czy rzeźba w Europie. Rozważano na jej temat godzinami. W X wieku stała się ona obiektem zainteresowania kolekcjonerów.

zestaw porcelany Wieści o Chińskiej porcelanie dotarły do Europy za sprawą Marco Polo w roku 1298. Prawie 200 lat później, za sprawą Portugalczyka Vasco da Gammy, została odkryta droga morska do Indii. Dzięki temu aż do XVIII wieku szlakiem tym do europy sprowadzany był jedwab, przyprawy, rzadkie drewno, ale przede wszystkim porcelana. Na przełomie XVII i XVIII wieku porcelana była materiałem bardzo drogim przekraczającym swoją ceną nawet srebro. Nie umniejszało to jednak jej popularności. W czasach tych mogli sobie na nią pozwolić jedynie możni i przedstawiciele kręgów znajdujących się najwyżej społecznej hierarchii. Jednym z mechanizmów napędowych handlu porcelaną był krążący przesąd o tym, że rozpada się ona w zetknięciu z trucizną, która rzekomo mogła by być podana w pokarmie lub napoju.

Porcelana w Europie

Ogromna popularność porcelany w Europie, a także jej wysokie ceny sprawiły, że Europejczycy zapragnęli na własną rękę odkryć jej sekret. Próby te zajęły wiele lat. W dobie Renesansu powszechnie panowała moda na eksperymenty alchemiczne. Niektóre z tych prób okazały się sukcesem. Pierwsza europejska odmiana tego typu ceramiki nosiła nazwę porcelany medycejskiej i powstała we Florencji w 1560 r. W Dreźnie w 1709 w Dreźnie roku została wynaleziona porcelana twarda. Jej wynalazca Jan Fryderyk Boettger został otoczony opieką króla Augusta Mocnego, a sama fabryka została przez niego przeniesiona w 1710 roku z Drezna do Miśni. Był to wielki krok dla europejskiej porcelany, który dał początek popularności znanym na całym świecie porcelanowym wyrobom miśnieńskim.

XVIII wiek był okresem największego rozkwitu tego materiału ceramicznego. Powstawały coraz więcej fabryk, przez co narastała konkurencja. Odbiło się to na jakości wyrobów ponieważ producenci skupiali się bardziej na cenach i kosztach produkcji. Nowsze wyroby porcelanowe nie dorównywały poprzednim. W XIX wieku porcelana uległa ogromnej popularyzacji. Jej posiadanie nie oznaczało już wyższego statusu społecznego, ponieważ produkt ten zaczął służyć szerokiemu ogółowi. Dalszy rozwój sztuki zdobienia porcelany stawiał na mniejszą czasochłonność. Współcześnie obok technik tradycyjnych wykorzystuje się również techniki nowoczesne takie jak zdobienie laserowe. W dalszym jednak ciągu wyroby zdobione ręcznie są cenione najbardziej.

O autorze

Czasem piszę, czasem czytam, hobbystycznie promuję darmowe programy. W zasadzie co tu więcej pisać?

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.