Banki kuszą nas ofertami promocyjnymi, których zadaniem jest skłonienie nas do skorzystania z propozycji założenia lokaty właśnie w ich instytucji. Informacji, którymi zalewani są klienci jest tak wiele, że większość osób nie jest w stanie poradzić sobie z natłokiem informacji, które otrzymują każdego dnia. Dokładnie tak samo jest w przypadku proszków do prania jak i lokat bankowych. Lecz jak możemy poznać najlepsze oferty w tym właśnie chaosie informacyjnym?

Porównywarki lokat

Bardzo przydatnym narzędziem umożliwiającym nam na szybkie zdobycie bardzo dużej wiedzy w określonym temacie są porównywarki lokat. Ich zadaniem jest wyznaczenie najlepszego produktu bankowego, idealnie dopasowanego do wprowadzanych przez nas parametrów. Najczęściej chodzi więc o podanie kwoty, na jaką chcemy założyć lokatę, okresu trwania umowy a także niekiedy wybraniu kilku dodatkowych elementów. Jednak już wprowadzenie kilku danych pozwoli na to, by system informatyczny porównywarki lokat zajął się analizą dostępnych danych i znalezieniem najlepszych dla nas produktów oszczędnościowych. Dzięki temu znacząco ograniczymy ilość czasu spędzanego na poszukiwaniu danych. Jednak warto też pamiętać, że porównywarki lokat nie są idealnym narzędziem i czasem mogą pomijać niektóre banki, z którymi ni współpracują. Dodatkowo musimy być świadomi, że w wynikach wyszukiwania mogą znaleźć się lokaty, których reklama została za-sponsorowana przez bank.

Rankingi lokat

Jeszcze innym, równie przydatnym narzędziem, są rankingi lokat. Zazwyczaj oferowane są one jako bezpłatne artykuły na specjalistycznych portalach biznesowych, takich jak Bankier.pl, Money.pl czy Lokaty – kwiecień 2013. Twórcy tego typu rankingów zazwyczaj określają jakieś warunki, które spełniać będzie dana lokata. W dalszej kolejności wysyłają zapytania do działów banków, odpowiadających za kontakty z mediami. W efekcie otrzymanych z powrotem wiadomości wybierają najlepsze produkty, dające najwyższe oprocentowanie. Powstałe w ten sposób rankingi zawierają więc bardzo przydatne informacje. Musimy jednak pamiętać, że mogą być one dość zmanipulowane. Czasem wystarczy zmienić jedynie nieznacznie jeden ze wskaźników czy jedną z wartości, by tabela z wynikami „stanęła na głowie”.

Niezależne oceny lokat

Ostatnim, ale chyba najbardziej przydatnym sposobem na znalezienie konkretnych informacji jest skorzystanie z niezależnych ocen. Niezależnych w tym sensie, że niezależnych od banków. Co nie znaczy, że obiektywnych. Wręcz przeciwnie, w tym przypadku chodzi o całkowicie subiektywne opinie naszych znajomych, rodziny czy bloggerów, którzy przekazują nam bezpłatnie informacje na temat produktów finansowych, z których sami korzystają. Takie niezależne oceny lokat możemy znaleźć w internecie na blogach finansowych czy podczas codziennych rozmów – chociażby w pracy. W ten sposób poznamy konkretne opinie i szybko dowiemy się, z oferty jakich banków lepiej nie korzystać, a które mają całkiem przyjemne warunki i oprocentowanie lokat.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika