Jeżeli rozmyślasz nad pomnożeniem swojego kapitału, zatrzymaj się na chwilę i poznaj najważniejszą zasadę inwestowania. Tylko szaleńcy i laicy inwestują wbrew, niemal świętemu, prawo inwestorów. Dowiedz się, co to za zasada.
Pieniądz lubi ruch
W świecie inwestorów i ekonomistów krąży pogłoska, że pieniądz lubi zarabiać. Coś w tym jest. Pieniądz, który pozostawiony jest samemu sobie nie zarabia, ba – częściej traci na wartości. Istnieje bowiem coś takiego jak inflacja, czyli naczelny wróg wartości pieniądza. Dlatego warto obracać kapitałem, aby w najgorszym wypadku uchronić gotówkę przed inflacją, w najlepszym zaś zarobić. Bardzo dobrze przed inflacją chronią kruszce, dlatego też ostatnimi laty sprzedaż srebra i złota ma taki popyt.
Dywersyfikacja portfela, czyli jak uniknąć katastrofy
Obracać kapitałem można na wiele sposobów. Jedni zakładają biznes, inni inwestują. Zajmę się tą drugą opcją. Inwestowanie kojarzy się nam z ryzykiem. Bardzo trudno jest przewidzieć czy dana akcja spółki będzie miała rekordowe wzrosty, czy zaliczy spadek.
Dlatego też nie inwestuje się wyłącznie w akcje.
Warto przeprowadzić dywersyfikację portfela, czyli różnicowanie inwestycji. To jest ta jedyna, słuszna i prawdziwa zasada inwestora. Nigdy, ale to przenigdy nie inwestujemy pieniądza w pojedynczą akcję. Postaw na różnorodność. Jest przecież tyle innych możliwości inwestowania – tak bardzo popularne ostatnio złoto i srebro, obligacje skarbowe, fundusze, nieruchomości, rynki alternatywne, rynki zagraniczne. Różnorodność inwestycji pozwala nam zmniejszyć ryzyko znacznej utraty pieniędzy. Wystarczy odpowiednio zrównoważyć ryzyko. Bywa tak, że w danej chwili jedne akcje trącą, a zyskują obligacje albo drożeją nieruchomości.
Dywersyfikacja dopasowana do ryzyka
Przeprowadzając odpowiednią dywersyfikację portfela możesz regulować ryzyko inwestycji. Jeżeli zależy Ci na stałym i bezpiecznym (aczkolwiek niższym) wzroście, większość funduszy lokujemy w funduszach i na lokatach, mniej w akcjach. Jeżeli wolimy ryzyko i nastawiamy się na szybki i duży zysk, większość pieniędzy zainwestujemy w akcje.
Skuteczna dywersyfikacja nie powinna opierać się tylko i wyłącznie na rodzimym rynku. Część funduszy warto lokować w sprawdzonych rynkach zagranicznych albo w młodych i prężnie rozwijających się rynkach państw azjatyckich czy ze wschodniej Europy.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.