Studiowanie, to podobno jeden z najlepszych okresów ludzkiego życia. Nie wiąże się jednak tylko z przyjemnościami i zabawami, jak to niektórzy myślą. To także czas intensywnego wysiłku intelektualnego, przede wszystkim w trakcie sesji egzaminacyjnej i na końcu edukacji.
Studiowanie w szkole wyższej wiąże się przecież ze stworzeniem, złożeniem i obroną pracy dyplomowanej. Może być to praca magisterska, inżynierska lub też licencjacka, wszystko w zależności od charakteru i poziomu studiów. W jaki sposób dać sobie radę z tak ważnym i wcale niełatwym zadaniem? Warto już na początku podjęcia nauki na uczelni wyższej zastanowić się jaka dziedzina nauki nas najbardziej ciekawi. Wybierając sobie taki właśnie temat mamy gwarancję, że pisanie pracy dyplomowej będzie dla nas przyjemnością, a nie nieznośnym zadaniem. Kto wie, może nasze spostrzeżenia wniosą coś innowacyjnego do współczesnej nauki, przyczynią się do zmiany jakiejś teorii lub będą bodźcem do rozpoczęcia fascynujących badań, które będziemy mogli kontynuować? Nigdy nie możemy być pewni, co nam przyniesie los.
Jeżeli już jesteśmy przekonani, o czym chcielibyśmy napisać, musimy wybrać swego promotora. To nasz opiekun i przewodnik. Powinien nas zmotywować, sprawdzać i inspirować. Jego pomoc jest niezwykle istotna. To on pomoże nam wybrać literaturę i metodę badawczą. Nie musi jednak podawać nam tego wszystkiego otwarcie. Równie dobrze może tylko coś zasugerować. W większości przypadków końcowe decyzje należą do studenta. Kolejnym etapem jest sporządzenie planu pracy. Powinien się w nim znaleźć tytuł, układ treści i bibliografia.
Tak przygotowany harmonogram ma nam pomóc napisać naszą pracę dyplomową, ale naturalnie nie trzeba się go ściśle trzymać. W trakcie zapoznawania się z literaturą przedmiotu, jak i podmiotu, wiele elementów może zniknąć z konspektu lub zmienić swoją kolejność. Taki plan w jasny sposób obrazuje, co jeszcze powinniśmy zrobić,a co już w pracy poruszyliśmy. Jeśli chodzi o treść, którą mamy przelać na papier, powinna być ona podzielona na rozdziały. Zwykle przyjmuje się trzy: metodologiczny, badawczy i z wnioskami końcowymi, ale to rzecz jasna może ulec zmianie.
Nie można także zapomnieć o wprowadzeniu i zakończeniu, które są traktowane osobno, a nie jako rozdziały. Treść to jedno, ale jej redagowanie, to drugie. Kwestie techniczne z pewnością wyjaśni swoim studentom promotor. Stworzono też wiele informatorów książkowych lub internetowych, które mogłyby pomóc w tym temacie. Po złożeniu pracy dyplomowej w dziekanacie, czeka nas w dalszej kolejności jej obrona. Przyjmuje się, że jest to zwykła formalność, ale warto się do niej pouczyć, przeczytać po raz kolejny swoją prace, a także literaturę fachową z dyscypliny, którą się zajmowaliśmy, aby zapytania komisji nas nie przeraziły. Potem zostaje tylko oczekiwania na wynik i świętowanie swojego sukcesu.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.