Finlandia to leżący na północy kraj z ponad 5-milionową ludnością. Od maja 2006 państwo to otworzyło swój rynek pracy na Polaków. Jeśli praca za granicą jest naszym priorytetem, to nie należy ignorować możliwości, jakie da nam zatrudnienie w tym, na pierwszy rzut oka, zimnym i odległym kraju. Zwłaszcza, że w dostępie do rynku pracy nie ma ograniczeń, a mimo 9-procentowego bezrobocia, wciąż poszukuje się tam pracowników w określonych branżach.
Kto ma szansę znaleźć zatrudnienie w Finlandii? Obecnie szeroko poszukiwani są tam specjaliści z branży IT (programiści, specjaliści od sieci internetowych z minimum rocznym doświadczeniem na takim stanowisku). Dodatkowym ułatwieniem może być fakt, że od pracowników wymaga się jedynie znajomości języka angielskiego, a skomplikowany język fiński nie jest tutaj wymagany. Finlandia jest również otwarta dla pracowników telekomunikacji, zwłaszcza w powszechnie znanej Nokii; a także z branż budowniczych i medycznych.
Praca za granicą wymaga od nas również spełnienia pewnych formalności. W przypadku Finlandii jest to dość proste. Podstawą jest zarejestrowanie się w biurze ewidencji ludności (Maistraatti) w przeciągu tygodnia od przyjazdu do kraju. W ciągu 14 dni musimy się również zgłosić do urzędu podatkowego i lokalnego biura zatrudnienia. W przypadku, kiedy będziemy przebywać na terenie Finlandii dłużej niż 3 miesiące obowiązkiem jest również zarejestrowanie się na posterunku policji. Poza tym nie potrzebujemy żadnego pozwolenia na przyjazd ani dopełniania dodatkowych formalności. Mimo że urzędowym językiem jest fiński, z łatwością uda nam się porozumieć we wszystkich placówkach po angielsku, gdyż Finowie intensywnie uczą się tego języka już od szkoły podstawowej.
Dzięki wyborze odpowiedniego kraju, praca za granicą może okazać się o wiele korzystniejsza niż zatrudnienie w Polsce. Ogromną zaletą pracy w Finlandii jest to, że polscy pracownicy są tam traktowani na równi z fińskimi. A zarobki do najgorszych nie należą. Słabo wykwalifikowany robotnik może liczyć na niecałe 7 euro za godzinę. Przy wyższych kwalifikacjach stawka skacze nawet do 13 euro. Średnie krajowe wynagrodzenie do ok. 2300 euro. Maksymalny czas pracy to 8h dziennie i 40h w tygodniu (przy niektórych zawodach liczba ta spada do 37,5h). Liczba dozwolonych nadgodzin jest w fińskim prawie pracy ograniczona, a sam pracownik nie może pracować w nadgodzinach bez swojej zgody.
Praca za granicą to nie tylko korzyści, ale również wyzwanie- kulturowe, językowe, adaptacyjne. W przypadku Finlandii barierą może okazać się niezwykle trudny język fiński. Chociaż większość Finów bez najmniejszych problemów potrafi komunikować się w języku angielskim, to jednak problemy z nim mają przede wszystkim osoby starsze. Dlatego od pracowników służby medycznej, w tym pielęgniarek, wymaga się chociaż podstawowej znajomości fińskiego. Ponadto Finlandia to dość zimny kraj i może odpychać wielu Polaków swoim mroźnym klimatem. Jednak ci, którzy spędzili tam trochę czasu, przyznają, że do temperatur łatwo się dostosować, a fińskie -10 stopni nieco różni się od polskiego -10. W adaptowaniu się do mroźnego klimatu pomocna może okazać się fińska sauna, koniecznie z późniejszą kąpielą w jeziorze. Wreszcie, na pierwszy rzut oka, problemem mogą okazać się fińskie ceny, które, choć niższe od cen w pozostałych krajach nordyckich, wypadają dość przytłaczająco w porównaniu z polskimi cenami.
Praca za granicą, to nie tylko szansa na wyższe zarobki lub lepszą karierę zawodową, ale także niezwykłe doświadczenie, z którego należy czerpać pełnymi garściami. Pamiętajmy, że nie samą pracą człowiek żyje, dlatego wyjeżdżając za granicę, starajmy się poznać również kulturę i zwyczaje obcego kraju.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.