Jednym z podstawowych problemów każdego dyrektora szkoły jest skompletowanie funkcjonalnej pracowni komputerowej. Zakup dwudziestu nowych komputerów jest często rzeczą nie do przeskoczenia dla nadwątlonych budżetów szkolnych. Korzystanie zaś ze sprzętu używanego wiąże się ze słabą wydajnością jednostek oraz szybkim starzeniem się stworzonej w ten sposób pracowni. Czy istnieją zatem jakieś inne możliwości?

Terminalowa pracownia komputerowa

Jedną z nich są rozwiązania terminalowe. Sposób ich działania polega na podłączeniu od kilku do kilkunastu jednostek – terminali – do jednego wydajnego komputera – serwera terminali. Takie podejście zapewnia oszczędności związane z zakupem sprzętu i systemów operacyjnych oraz znacznie zmniejsza koszty związane ze zużyciem energii.
Pracownia komputerowa w szkole - rozwiązania terminalowe

Windows Server MultiPoint

Aby zapewnić sprawne działanie terminalowej pracowni komputerowej potrzeba odpowiedniego systemu operacyjnego. Jednym z z takich systemów jest Windows Server MultiPoint. System ten umożliwia współdzielenie jednego komputera nawet dla dwudziestu użytkowników naraz. Wygląd wizualny oraz funkcjonalność tego systemu niczym nie różni się od Windows 7 dzięki czemu system nie wymaga dodatkowego szkolenia dla nauczyciela a jednocześnie umożliwia uczniom poznanie możliwości najnowszego oprogramowania. Dodatkowym walorem WMS jest wbudowana nakładka do zarządzania pracownią. Pozwala ona na monitoring pracy uczniów, blokowanie niechcianych stron internetowych, włączanie/wyłączanie programów na dowolnym stanowisku, czy też prezentację pulpitu nauczyciela na stacjach uczniowskich.

Koszty terminalowej pracowni komputerowej

Jako się rzekło terminalowe pracownie komputerowe to oszczędność kosztów. Aby wyposażyć 25-stanowiskową pracownię wystarczą dwa serwery z oprogramowaniem oraz zestawy terminali, monitorów, myszy, klawiatur i licencji dostępowych do serwera na każde stanowisko. Dzięki tak skonstruowanej pracowni średnia cena jednego stanowiska to 30-40% tego co kosztuje tradycyjny komputer. Dodatkowo terminale nie posiadają własnych zasilaczy i charakteryzują się niskim poborem mocy. Pozwala to zredukować roczne koszty rachunków za prąd o ponad 2000 zł.

Przedstawione powyżej walory pracowni komputerowej opartej na terminalach spowodowały, że w Stanach Zjednoczonych oraz za zachodnimi granicami naszego kraju takie rozwiązania są już standardem. Jedynym problemem, przez który w Polsce ten system nie jest jeszcze tak rozpowszechniony to strach przed nieznanym. Jednak terminalowe pracownie komputerowe dla szkół są szansą, którą należy wykorzystać. Dlatego, gdy opadnie kurtyna niewiedzy osób decyzyjnych, to jestem przekonany, że właśnie takie pracownie zdominują obraz szkolnych sal komputerowych w Polsce.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika