Na tej stronie zamieszczamy informacje na temat producentów sprzętu piłkarskiego. Wśród nich z pewnością wyróżnić można absolutną czołówkę, czyli marki Adidas, Nike oraz Puma. Firmy Adidas oraz Puma zostały założone przez dwóch… braci. Adidas AG to firma produkująca obuwie i odzież sportową, założona w 1924 roku przez braci Dasslerów jako Bracia Dassler OHG. W 1948 roku uległa podziałowi na 2 firmy: Adidas i Puma. Natomiast w 2006 Adidas przejął firmę Reebok. Firma Nike, czyli główny konkurent wyżej wymienionych, to natomiast marka założona w 1964 roku w Washington County jako Blue Ribbon Sports przez Billa Bowermana i Philipa Knighta, który do 2004 był prezesem koncernu.
To absolutna czołówka. Sklepy piłkarskie tych marek dominują na świecie. W „drugim rzędzie” widzimy np. włoską Diadorę czy angielskie Umbro. Ta brytyjska firma produkująca sprzęt sportowy z siedzibą w Manchesterze została założona w 1920 roku!
Niemieckie Jako od pewnego czasu atakuje polski rynek i już kilka drużyn z niższych lig gra w sprzęcie tego dostawcy. Uhlsport i Reusch natomiast preferują rodzime zespoły.
Poniżej wymienimy kilka firm, dla których football nie jest główną gałęzią produkcji, tym niemniej są obecne na piłkarskim rynku. Firma Asics produkująca obuwie i odzież sportowe została założona w roku 1949 przez Kihachiro Onitsuka w Japonii. Ciekawostką jest, że wśród polskich drużyn piłkarskich zaistniała rodzina marka – firma Colo z Kędzierzyna Koźla. Bardziej wśród kibiców niż wśród piłkarzy znana jest natomiast marka Copa, wykonująca repliki koszulek słynnych drużyn. Założony w 1919 duński Hummel specjalizuje się w odzieży dla piłkarzy grających rękami, długo jednak ubierał duńską reprezentację piłkarzy nożnych, a i obecnie ma w swojej opiece kilka uznanych zespołów.
Marka Fila zdecydowanie bardziej znana jest z boisk koszykarskich, ale jako dostawca strojów dla Parmy dała się poznać również na piłkarskiej murawie we Włoszech, gdzie wśród mniej znanych drużyn popularna jest firma Errea.
W Italii popularne są natomiast Kappa (AS Roma!), Lotto (niegdyś AC Milan i Juventus) czy Mizuno (obuwie). Wśród nie-piłkarskich producentów odzieży ciekawie ma się pozycja Lonsdale i Le Coq Sportif na Wyspach Brytyjskich. W Hiszpanii należy pamiętać o marce Joma, zaś na polskiej scenie odzieży piłkarskiej mocną pozycję miało kilka lat temu Tico. Obecnie ich miejsce wyraźnie wypełniła Zina, m.in. ubierając polskich sędziów.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Super są koszulki zespołów ze swoim nadrukiem na plecach:)