Projekty domów

Projekty domów

Współczesne budownictwo to jedna z najprężniej rozwijających się branż. Powstają coraz to nowsze rozwiązania budowlane, materiały a także nowocześniejsze narzędzia oraz maszyny, których zastosowanie ma na celu szybsze i łatwiejsze stawianie obiektów różnego rodzaju. Pomimo istnienia coraz to nowszych technologii w budownictwie nie zmieniła się jedna rzecz. Każda budowla, nie zależnie od jej wysokości, rozmiaru, architektury czy też przeznaczenia wymaga przygotowania przed jej wzniesieniem szczegółowego projektu.

Projekty domów, sklepów, obiektów przemysłowych lub też rozrywkowych funkcjonują w budownictwie odkąd przestała nią rządzić przypadkowość dobierania materiałów i narzędzi. Z biegiem czasu stawiane budowle stały się coraz bardziej skomplikowane, a ich wznoszenie wymagało znacznie większej dokładności. Z potrzeby dokładnego planowania tego typu przedsięwzięć zrodziło się projektowanie.

Projektowanie to przede wszystkim sposób na właściwe zagospodarowanie przestrzeni oraz efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów materiałowych i finansowych. Projekt pozwala na wybudowanie obiektu po optymalnych kosztach. Zarówno na projekty domów jak również budowli innego typu składa się niezbędna dokumentacja oraz zbiór rysunków technicznych o różnej szczegółowości. Widoczne są na nich takie szczegóły jak idea budynku, jego wymiary i inne parametry techniczne, rozlokowanie na działce oraz rodzaj i ilość wykorzystanych materiałów.

Polskie prawo budowlane zezwala na wykonywanie projektów jedynie osobom wykwalifikowanym posiadającym odpowiednie uprawnienia. Powinny to być osoby, które ukończyły studia inżynierskie na kierunkach architektonicznych, konstrukcyjnych lub podobnych, oraz należące do jednego z funkcjonujących w naszym kraju samorządów zawodowych (np. izby architektów).

Etapy projektowania

Przygotowywanie projektu każdej budowli jest procesem podzielonym na trzy etapy. Pierwszym z nich jest projekt wstępny. Na tym etapie za pomocą rysunków o niskiej szczegółowości czy też skali prezentowa jest ogólna idea budynku. Rysunki techniczne na tym etapie przedstawiają różne rzuty budowli, jej rozmieszenie na działce oraz elementy elewacji. W ten sposób przygotowany projekt wstępny przedstawiany jest do akceptacji zainteresowanej stronie.

Kolejnym etapem jest przygotowanie projektu budowlanego. Przygotowany projekt wstępny wzbogacany jest o takie szczegóły jak wykorzystane materiały oraz planowane rozwiązania techniczne konstrukcyjne. Po jego opracowaniu przedkładany jest on odpowiednim urzędom w celu uzyskania zgody na rozpoczęcie budowy.

Ostatnim etapem projektowania jest przygotowanie projektu wykonawczego. Jest on najbardziej szczegółowy spośród wymienionych projektów. Zawiera on przede wszystkim rzuty budynków w odpowiedniej skali, przekroje, rysunki techniczne elewacji i wnętrza, szczegóły rozmieszczenia wewnętrznych instalacji sanitarnych oraz wszystkie detale budynku. Projekt wykonawczy stanowi podstawę wykonania określonych prac budowlanych przez wykonawcę.

O autorze

Piszę, podróżuję, fotografuję... Opowiadać więcej nie ma co, bo i tak czyta mało kto. A zainteresowani i tak łatwo mnie znajdą :)

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika