Powszechnie spotykamy się z opinią, że spawanie nie należy do najzdrowszych zajęć. W rezultacie każdego spawania wytwarza się np. promieniowanie optyczne. Zbyt długie przebywanie w miejscu takiego promieniowania powoduje powstanie dużej liczby chorób. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że najwięcej przypadków chorób zawodowych, spowodowanych promieniowaniem optycznym, zauważa się właśnie pośród spawaczy.
Wiele tłumaczy się o zabezpieczeniu ciała jak i oczu przy okazji pracy ze spawarką. Właściwa odzież ochronna jak i maska spawalnicza są obowiązkowe podczas spawania. Z jakiego powodu? Ochraniają one przed skutkami promieniowania UV, jaki okazuje się w największym stopniu czynnym biologicznie promieniowaniem optycznym. Powoduje on szereg skutków, zarówno dobrych dla ciała jak również niebezpiecznych.
Pozytywne lub złe zachowanie ultrafioletu może zależeć od jego natężenia, czasu ekspozycji, długości fali a także wariantu eksponowanej powierzchni. W najwyższym stopniu aktywne podczas produkcji będą pasma UVB i UVC. Mają one działanie mocno fotochemicznie na komórki i związki białkowe , które znajduje się w skórze oraz oku człowieka. Najbardziej zauważalnym, wielokrotnie spotykanym jak i badanym sygnałem naświetlania skóry promieniem UV jest jej rumień. Spowodowany jest on rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Długookresowe narażenie napromieniowanie UV o dużym natężeniu prowadzi do tworzenia się zmian przedrakowych oraz nowotworowych, szczególnie, jeżeli skóra jest słabo upigmentowiona.
Nadfiolet źle wpływa na oczy, zaś wyłączną możliwą przed nim ochronę gwarantuje jedynie maska spawalnicza. A jeżeli nie będziemy z niej korzystać? Wtedy możemy się narazić na stan zapalny spojówki i rogówki. Stan zapalny rogówki objawia się światłowstrętem,zbytnim łzawieniem, poczuciem obcego ciała w oczach, spazmem powiek, a niekiedy nawet upośledzeniem widzenia. W przypadku dużych dawek nadfioletu może dojść do obrzęku nabłonka, a nawet do jego utraty.
Pierwsze przejawy zapalenia pojawiają się już po trzydziestu min.. Z kolei zapalenie spojówek wywołane nadfioletem powstaje po mniej więcej 5 do 10 godzinach po pracy ze spawarką. Główne symptomy są to: zaróżowienie bądź zaczerwienienie spojówek, ich swędzenie i pieczenie, łzawienie. Zdarza się, że może wystąpić światłowstręt, a w wypadku znaczniejszej dawki dochodzi do bólu oczu oraz zakłócenia widzenia.Objawy zapalenia rogówki jak i spojówki ustępują po czasie od dziesięciu godzin do paru dni, w zależności od natężenia działania promieniowania.Nadfiolet dłuższy niż 300 nm dociera do soczewki,gdzie zostaje silnie pochłaniane. To z kolei może prowadzić do rozwinięcia się zaćmy.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.