Przygoda Polski z energetyką wiatrową zaczęła się dość niedawno, bo w roku 1991. Wtedy to powstał pierwszy wiatrak , który stał się uzupełnieniem dla Elektrowni Wodnej w Żarnowcu.
Przygoda Polski z energetyką wiatrową zaczęła się dość niedawno, bo w roku 1991. Wtedy to powstał pierwszy wiatrak , który stał się uzupełnieniem dla Elektrowni Wodnej w Żarnowcu. Dziś w tym miejscu znajduje się samodzielna farma wiatrowa Lisewo. Moda na farmę wiatrową rozpoczęła się jednak gdzie indziej.
Barzowice to miejscowość gdzie powstała po raz pierwszy przemysłowa farma wiatrowa zbudowana przez osobę prywatną. Jej uruchomienie datuje się na kwiecień 2001r. I od tego momentu możemy uważać , że biznes wiatrowy ruszył pełną parą. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki z drugiego kwartału 2012 roku w Polce znajdowało się już 619 instalacji wiatrowych (zarówno pojedyncze turbiny, jak i duże farmy).
Początkowo moce w takiej farmy wiatrowej były rzędu 5 MW, z czasem jednak wzrastały , aby obecnie sięgać rzędu 51MW. Dziś łączne mocy elektrowni wiatrowych to ok 2188 MW. Według rządowych planów w 2020 ich moc ma wynosić 6650 MW. Rzeczywisty potencjał techniczny odnawialnych źródeł energii w naszym kraju wynosi około 2514 PJ/rok co stanowi prawie 60% krajowego zapotrzebowania na energię pierwotną. Skoro nasz kraj znajduje się na obszarze, który sprzyja lokalizacji farm wiatrowych , należy jak najszerzej propagować ten temat wśród lokalnych społeczności.
Więcej informacji o energii wiatru:
energetyka wiatrowa, energia wiatru, elektrownie wiatrowe, elektrownia wiatrowa, energetyka, farmy wiatrowe, farma wiatrowa, turbiny wiatrowe, turbina wiatrowa, źródła energii odnawialnych
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
im więcej postawionych wiatraków tym więcej ptactwa będzie ginąć..tania energia i niby odnawialna energia, ale na środowisko naturalne i otoczenie raczej ma niekorzystne oddziaływania