przyjaźń
Dla człowieka, który ma prawdziwego przyjaciela, życie ma więcej uroku. Samotnicy i odludki rzadko kiedy – jeśli w ogóle – są naprawdę szczęśliwi. Co sprawia, że przyjaźń przysparza tyle szczęścia?

Wykonywanie czegoś razem z przyjacielem zdaje się pomnażać zadowolenie, które czerpiemy z naszych przeżyć. Z drugiej strony, gdy nam się źle wiedzie i czujemy się przygnębieni, dobry przyjaciel może dużo zrobić, żeby nas podnieść na duchu. Przyjaciele mogą naprawdę pomóc w obliczu kłopotów. Mogą ostrzec przed niebezpieczeństwem lub pomóc go uniknąć, a w krytycznych chwilach dodać sił. „Przyjaciel kocha w każdym czasie, a bratem się staje w nieszczęściu”.
Werset ten podkreśla cenną zaletę prawdziwej przyjaźni: wierność. Być przyjacielem to coś więcej niż tylko zachowywać się przyjaźnie. Szczery przyjaciel jest wierny i ofiarny. Czy masz takich przyjaciół?

W dobie dzisiejszej ludziom zdaje się bardziej zależeć na przechytrzeniu bliźnich niż na pomaganiu im. Nawet wśród tak zwanych „przyjaciół” nierzadko panuje duch konkurencji, zamiast ducha wierności. Często przyjaźń trwa tylko dopóty, dopóki nie zajdzie potrzeba dokonania jakichś zmian w życiu albo zrezygnowania z osobistych korzyści. W świecie przenikniętym duchem rywalizacji niełatwo jest znaleźć prawdziwego przyjaciela.

Słusznie mówi przysłowie: „Umiej być przyjacielem, a znajdziesz przyjaciela”. Niekiedy w gronie młodych ludzi jedni boleśnie przeżywają niedostrzeganie ich przez drugich, których może nawet podziwiają. Inni znów mogli mieć przyjaciół, ale potem ich stracili. Może czują się tym dotknięci. A czy tacy pamiętają o tym, że przyjaźń wymaga wzajemności?

Warto więc zadać sobie pytanie: Co robię, żeby okazywać drugim życzliwość? Czy szczerze i niesamolubnie interesuję się drugimi? Jak bardzo zależy mi na ich szczęściu i pomyślności? Jakie cechy mego charakteru wzbudzają u drugich pragnienie częstszego przebywania w moim towarzystwie?

Od sposobu pozyskiwania przyjaciół w znacznej mierze zależy, jacy to będą przyjaciele. Niektórzy usiłują pozyskać przyjaciół wydawaniem na nich pieniędzy lub zapraszaniem ich do korzystania z posiadanych przedmiotów, na przykład z aparatu stereofonicznego, płyt względnie sprzętu sportowego. W ten sposób rzeczywiście można niejednego przyciągnąć. „Bogacz ma wielu przyjaciół” i „Każdy jest bliski temu, kto daje” . Wiele ludzi okazuje życzliwość człowiekowi skoremu do wydawania pieniędzy, ale kiedy pieniądze się skończą, kończy się też „przyjaźń”.

Wartościowych przyjaciół nie można „kupić” za dobra materialne ani pochlebstwami, ani zaspokajaniem ich zachcianek i kaprysów. Przyjaciel, którego da się kupić, nigdy nie jest wart zapłaconej ceny, bez względu na jej wysokość. Prawdziwych przyjaciół pociągają twoje zalety, a nie to, co można z ciebie wyciągnąć.

Co prawda dobrze jest być przyjaznym wobec drugich, jeżeli jednak chcesz mieć prawdziwych przyjaciół, to musisz być wybredny w doborze ludzi, z którymi wchodzisz w bliższą zażyłość.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.