Spoglądając na przyrodnicze mapy Syberii możemy spostrzec, że ten ogromny obszar w przeważającej części jest pokryty nieprzebytą tajgą, na północy tundrą a na południu stepem. W poszczególnych strefach możemy spotkać wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Takim przykładem fauny ze strefy tajgi może być rosomak, burunduk lub piżmowiec, w chłodnej i wilgotnej tundrze spotykamy renifera oraz lemingi, w strefie stepów susły. Rzeki na Syberii niosą ogromne ilości wody w której żyją często endemiczne gatunki ryb i owadów. W jeziorze Bajkał występuje omul bajkalski i lipień oraz ciekawy gatunek ryby: gołomianka mała, występuje tu również foka zwana nerpą. Oprócz fauny równie ciekawa jest flora – choć w tym przypadku nie spotkamy już tak wyrazistej różnorodności.

Przyrodnicza mapa Syberii to nie tylko wyżej wymienione gatunki i osobliwości. Lista jest bardzo długa i obejmuje nie tylko duże gatunki, ale również owady, motyle czy z roślin np. kwiaty. Do tej listy można dorzucić: tygrysa syberyjskiego i piżmowca.

Jedną z największych osobliwości Syberii jest jezioro Bajkał – największy słodkowodny zbiornik na Ziemi. Jego głębiny sięgają 1637 metrów. Jest to najgłębsze jezioro świata.

Syberia to nie tylko przyroda, jezioro Bajkał i surowy klimat, to również miejscowa ludność. Na tym ogromnym obszarze możemy spotkać wiele kultur. Wiele z nich już jest na wymarciu i ich dni są już policzone. Takie plemiona na przykład żyją jeszcze na Kamczatce. Utrzymują się z połowu ryb i myślistwa – niewątpliwie życie na Syberii nie jest łatwe i to nie tylko ze względu na warunki klimatyczne i położenie. Można dodać również, że jedne z największych niedźwiedzi na świecie występują właśnie na Kamczatce.

Turyści docierający na Syberię to nie są zwykli ludzie. Najczęściej przybywają tutaj z własnej inicjatywy bez pośredników w postaci biur podróży. Sami organizują wyprawy w dzikie rejony tej krainy. Z plecakiem i mapą Syberii przemierzają ostatnie dzikie zakątki na Ziemi. Docierają tu Koleją Transsyberyjską lub innymi środkami transportu np. autostopem.

Dzika przyroda Syberii już nie długo pozostanie dzika, gdyż nie wiele pozostało miejsc nie tkniętych przez człowieka a tutejsza ziemia obfituje w liczne skarby. Chęć zysku powoduje, że wiele ze złóż surowców mineralnych jest wydobywana w sposób rabunkowy.

Syberia

Miejmy nadzieję, że za kilka lat spoglądając na przyrodniczą mapę Syberii będziemy mogli powiedzieć, że nie wszystko zostało zniszczone i ostały się jeszcze miejsca do których warto jechać by podziwiać piękną i nieskażoną przyrodę.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.