twarz
W obecnym czasie na trądzik choruje znaczna część naszego społeczeństwa. Co roku w Polsce trądzik dotyka około trzydzieści tysięcy osób. Są to zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym przedziale wiekowym. Dla wielu z nich trądzik stanowi znaczne obciążenie emocjonalne. Pojawienie się trądziku ma różne podłoża. A  dokładna znajomość przyczyn trądziku daje znaczne szanse na skuteczną walkę z trądzikiem.  A dostępne na rynku preparaty i kosmetyki z pewnością nam tę walkę znacznie ułatwią.

Kilka słów o trądziku

Trądzik  z łacińskiego acne vulgaris jest schorzeniem mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Atakuje on przede wszystkim te miejsca, które mają dużą ilość gruczołów łojowych. Trądzik przybiera różne postaci, dlatego w zależności od przeważających zmian trądzikowych możemy mówić o różnych jego rodzajach. Również biorąc pod uwagę te rodzaje trądziku wyznacza się określony tryb leczenia.

Lokalizacja objawów trądziku

Objawy trądziku zaskórniki, krostki, grudki– najczęściej pojawiają się na skórze twarzy, pleców ramion oraz torsu. Ponieważ w tych miejscach jest znaczna ilość gruczołów łojowych, to właśnie dlatego trądzik jest tam umiejscowiony.

Dlaczego się pojawia?

Dokładna przyczyna trądziku nie jest wyjaśniona. Bowiem gdyby tak było, już dawno został by opracowany idealny preparat do leczenia trądziku. Najczęściej wśród przyczyn pojawienia się trądziku wymienia się poniższe uwarunkowania.

Gruczoły łojowe prawidłowo funkcjonujące wytwarzają taką ilość łoju, by pokryć codzienne zapotrzebowanie skóry na łój. Łój nadaje skórze ciągłość i ochronę przed bakteriami i wirusami. Nadaje również włosom odpowiedniej elastyczności i wytrzymałości. Zatem jest niezbędny do właściwego funkcjonowania skóry i jej przydatków. Niekiedy jednak, w warunkach zmian hormonalnych (zwłaszcza pobudzenia androgenowego), następuje wzmożona działalność gruczołów łojowych – tak zwany łojotok – i powstają dogodne warunki dla rozwoju trądziku.

Trądzik jest również wynikiem nadmiernego rogowacenia przewodu wyprowadzającego gruczołu łojowego. Jest to proces, który nazywa się hiperkeratoza. W wyniku tego procesu dochodzi do zawężenia ujść mieszków włosowych poprzez nagromadzone pokłady złuszczonego naskórka. To z kolei  powoduje blokadę, która uniemożliwia wydostanie się łoju na powierzchnię skóry. Wówczas łój gromadzi się w nadmiarze pod czopem, a to stwarza dogodne warunki do rozwoju bakterii.  Tymi bakteriami są najczęściej tlenowe ziarenkowce pasożytujące w powierzchniowej części gruczołu łojowego, a także beztlenowce Propionibacterium acnes, które żyją w głębszych strukturach gruczołu. Bakterie takie są doskonałym elementem flory bakteryjnej zasiedlającym skórę. Czasem dochodzi do ich nadmiernego rozwoju, a wytwarzane przez nie substancje i składniki ścian komórkowych uaktywniają komórki reakcji zapalnej. Ich działalność wywołuje znaczny ból, obrzęki oraz zaczerwienienie.

Do powstania trądziku przyczyniają się także czynniki genetyczne. Znane są przypadki zachorowań na trądzik, gdzie przynajmniej jeden z rodziców także był obarczony tym schorzeniem.

Należy nadmienić, że pojawienie się trądziku wcale nie jest wynikiem niewłaściwej diety. Wiele osób sądzi, że jedzenie czekolady, orzechów, tłustych potraw doprowadza do powstania trądziku. Nie jest to jednak prawdą.  Nie ma również dostatecznych dowodów na to, że brak stosowania podstawowych zasad higieny osobistej przyczynia się do wystąpienia objawów trądziku. Niektórzy przypisują powstanie trądziku wzmożonej aktywności seksualnej. Niestety nie ma jednak wystarczających potwierdzeń również tej tezy.

Niektóre czynniki powodujące nasilenie objawów trądziku

Niekiedy zastosowanie niektórych kosmetyków, zwłaszcza pudrów, czy podkładów może powodować nasilenie zmian trądzikowych.  Do wystąpienia objawów trądzika przyczyniają się również leki, na przykład kortykosterydy, czy leki przeciwpadaczkowe. Innymi czynnikami mogącymi nasilać objawy trądziku są: nadmierna potliwość, przebywanie w wilgotnym klimacie, okres miesiączki u dziewcząt i kobiet, okres ciąży oraz stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Jak długo trwa trądzik?

Łagodne postacie trądziku może przebiegać przez okres nawet czterech lat. Natomiast zmiany skórne mogą pozostawać nawet dziesięć lat. Zazwyczaj trądzik ustępuje w granicach wiekowych 20 – 30 lat, niekiedy zdarzają się przypadki, że dopiero w wieku czterdziestu lat trądzik zanika.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.