Zgodnie z ustawą o rachunkowości, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna prowadzić ewidencję posiadanych środków trwałych. W ich skład mogą wchodzić różnego rodzaju maszyny, narzędzia lub nieruchomości. O czym powinien pamiętać każdy przedsiębiorca w przypadku formalności i rozliczeń związanych z tą kwestią?
Zapoznaj się z ustawą
Wszystkie sprawy związane ze środkami trwałymi są regulowane przez ustawę o rachunkowości. Co w takim razie zaliczymy do tego typu środków jeżeli nasz biznes to np. agencja interaktywna? Zgodnie ze wspomnianą ustawą w ich skład wchodzą wszystkie narzędzia, sprzęt techniczny i nieruchomości o okresie użyteczności dłuższej niż jeden rok. Dodatkowo jeśli chcemy wpisać dany przedmiot do takiej ewidencji, jego wartość musi przekraczać 3500 złotych. Zgłaszany środek musi być naszą własnością oraz być całkowicie sprawny i kompletny. Do tego typu narzędzi spokojnie w takim przypadku zaliczymy wszelkiego rodzaju sprzęty komputerowe, elektroniczne oraz RTV. Należy pamiętać, że podczas dokonywania wpisu trzeba podać wszystkie informacje, które pomogą nam później dokonać rozliczeń związanych z amortyzacją środków.
Ustalenie kosztów
Pierwszy krok to podanie wartości początkowej. Składają się na nią cena zakupu oraz koszty poniesione w związku z uzyskaniem danego środka. Jeżeli nasza agencja interaktywna dokonała zakupu komputera, może doliczyć do ceny zakupu koszty: transportu, ubezpieczenia, instalacji niezbędnych programów. W przypadku innych towarów lub narzędzi mogą to być także kwoty poniesione w związku z opłatami skarbowymi i notarialnymi lub odsetkami. Jeśli zgłaszany środek pochodzi z importu to cena nabycia będzie zawierała cło oraz podatek akcyzowy.
Jeśli zgłaszany środek trwały został wytworzony przez naszą firmę to na jego wartość początkową będą składały się wszystkie poniesione koszty podczas jego wytworzenia. Zaliczymy do nich min. wynagrodzenia pracowników, ceny składników produktu, koszty podwykonawców. Musimy pamiętać, że nie możemy zaliczyć do nich jednak pracy własnej (jeśli jesteśmy właścicielem) oraz naszej rodziny.
Istnieje także szereg przypadków, w których możemy nabyć różnego rodzaju środki na podstawie np. spadku, darowizny lub innego nieodpłatnego przekazania. W takim przypadku ustalenie wartości początkowej jest najczęściej niemożliwe. Zgodnie z ustawą musimy w takim przypadku skorzystać z usług rzeczoznawcy lub dokonać porównania z podobnymi przedmiotami na rynku.
Przedmioty i środki o niskiej wartości
Jeżeli nasza agencja interaktywna pozyska środki nie przekraczające ustawowej kwoty, możemy dokonać bezpośredniego wliczenia ich w koszty. Nie musimy w takim przypadku dokonywać ich ewidencji w rejestrze środków trwałych. Pamiętajmy, że nie możemy o nich całkowicie zapomnieć. Środki, których wartość przekroczyła 1500 złotych musimy umieścić w ewidencji posiadanego wyposażenia.
Na umieszczenie niezbędnych danych w ewidencji posiadamy 30 dni, które są liczone od czasu przekazania nam danych środków do użytkowania. Regulacje te dotyczą zarówno środków nabytych tak jak i wytworzonych we własnym zakresie. Dobra pamięć w tym przypadku pomoże nam uniknąć dodatkowych kosztów i konieczności tłumaczenia się w wybranych urzędach.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.