Od jakiegoś czasu urządzenia zwane rekuperatorami stały się bardzo powszechne na rynku wentylacji i coraz częściej polecane są przez większość firm z tej właśnie branży.
Próbując bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu postanowiłem podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Sercem każdego układu wentylacyjnego wyposażonego w odzysk ciepła jest rekuperator. To właśnie od jego wyboru zależy cała instalacja wentylacji czyli jej:
- Energooszczędność
- Wydajność
- Niskie koszty eksploatacji
- Bezobsługowość
- Bezawaryjność
Dlatego też jeśli stajemy przed wyborem zakupu takiego urządzenia dobrze jest sprawdzić powyższe parametry. Oczywiście najlepiej poradzić się fachowców z tej branży. Nie mniej jednak dobrze jest chociaż mieć jakieś pojęcie tak aby sprzedawca nie oferował nam przysłowiowego kota w worku.
(na zdj. wnętrze rekuperatora)
Co należy sprawdzić przy zakupie rekuperatora?
Kluczowym czynnikiem oczywiście jest wydajność urządzenia czyli rekuperator powinniśmy dobrać tak aby zapewniał nam górną granicę wymian (wg Polskiej Normy) dla poszczególnych pomieszczeń.
Następną sprawą jest spręż wentylatora w rekuperacji, który to pozwoli nam na pokonanie wszelkich oporów w instalacji i jednocześnie zapewni nam prawidłową wentylację pomieszczeń. Prawidłowy spręż powinien oscylować w przedziale 150 do 200 Pa przy wydajności potrzebnej do wentylacji obliczeniowej
Kolejnym bardzo istotnym elementem jest wymiennik. Jednymi z najlepszych wymienników są wymienniki przeciwprądowe z uwagi na ich efektywność. W zasadzie jest już standardem że odzysk z takiego wymiennika będzie na poziomie 90-95%
Ponadto istotnym jest również dobór obudowy oraz wentylatorów w urządzeniu. Jest to istotne ze względu na komfort energetyczny jeśli chodzi o wentylatory, które pobierają mniej energii przy stałym prądzie. Obudowa natomiast świetnie wygłusza pracę takiego urządzenia co podnosi nam komfort i nie utrudnia (zagłusza) egzystencji.
Generalnie rekuperacji nie polecam dla osób które mają już zamieszkały dom i chcieliby obniżyć koszty ogrzewania. Chyba że są przygotowani na wielki remont domu.
Tak naprawdę jest to system polecany dla nowo budowanych domków jedno czy też wielorodzinnych.
W związku z powyższym widać, że rekuperacja ma praktycznie same zalety. Jedyną wadą jest w dalszym ciągu dość wysoka cena montażu instalacji wentylacyjnej oraz samego rekuperatora ale ceny urządzeń mają tendencję spadkową więc jest i pozytywna strona tematu.
Najważniejszą zaletą jest ciągłe dostarczanie świeżego powietrza czyli wentylowanie pomieszczeń.
Jeśli chodzi o samą instalację to znacznie obniża nam koszty wykorzystanie rur giętkich typu Termofleks. Jednak minusem tego wariantu jest zwiększenie się oporów instalacji oraz brak możliwości czyszczenia takie instalacji.
Instalacja z rur sztywnych jest niestety droższa, ale bardziej trwała i narażona na mniejsze opory. Ponadto można ją czyścić.
Wybór pozostawiam oczywiście Państwu
Pozdrawiam
Czerkas Andrzej
www.acklimatyzacja.pl
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.