Ornatem jest wierzchni strój liturgiczny, który kapłan zakłada do prowadzenia Mszy Świętej.  Jego wygląd i kolor zależy między innymi od okresu w liturgii Kościoła. Jednak wyróżnia się sześć kolorów podstawowych: biały, różowy, czerwony, czarny, zielony i fioletowy. Wyróżniamy ich dwa podstawowe rodzaje: skrzypcowy i gotycki, które dzielą się na liczne podgrupy.

Ornaty skrzypcowe

Ornaty skrzypcowe szyte są wysokiej jakości materiałów, niezwykle drogich i szlachetnych. Najczęściej spotyka się ornat wykonany z atłasu, aksamitu czy adamaszku. Ozdobiony licznymi haftami, naszywanymi galonami z dołączoną kolumną lub krzyżem zwaną pretekstą. Niekiedy zdobione są złotem lub kamieniami szlachetnymi. Wyróżnia się pięć rodzajów ornatów skrzypcowych. Odmiana francuska charakteryzuje się niezwykle ozdobną pretekstą w kształcie kolumny lub krzyża, umiejscowioną z tyłu. Odmiana rzymska posiada dwie pretekty: z tyłu kolumnową, natomiast krzyżową z przodu. Odmiana belgijsko-niemiecka posiada preteksty z tyłu, zarówno kolumnowe jak i krzyżowe. Powyższe trzy rodzaje używane są do dnia dzisiejszego. Wyróżniamy też odmianę hiszpańską i brazylijska, o kształcie gruszki, albo chociażby odmianę św. Karola Bromeusza, która jest odpowiednikiem węższego ornatu gotyckiego.

Istnieje też kilka rodzajów ornatów gotyckich, które określa się mianem antycznych lub starożytnych. Są one dłuższe od skrzypcowych. Zakłada się je przez głowę, by zwisały luźno zarówno  z przodu jak i z tyłu, a także na boki. Ich budowa opiera się na jednym płacie materiału, czasami wyposażonego w ozdobny kaptur i oczywiście pretekstę. Tutaj wyróżnić można trzy odmiany. Pierwsza to odmiana św. Andrzeja z pretekstą w postaci krzyża w połączeniu z wznoszącymi się ramionami. Zwykła odmiana ornatu gotyckiego posiada pretekstę podobną jak w przypadku ornatów skrzypcowych. Natomiast odmiana posoborowa wzorowana na zwykłej, charakteryzuje się sporą dowolnością w zdobieniu. Wśród księży zauważa się częstsze używanie ornatów gotyckich, w stosunku do skrzypcowych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika