Ceremonia pożegnania się z osobą zmarłą jest nie tylko podniosłym, ale i wyjątkowo intymnym wydarzeniem. Oznacza symboliczny koniec ziemskiej egzystencji, choć wyznawcy zdecydowanej większości religii wyznają wiarę w to, że jest jednocześnie wstępem do czegoś większego i szczęśliwszego – życia wiecznego. Sama forma pochówku jest podyktowana przede wszystkim przez tradycję, pamiętać należy jednak i o tym, że niektóre rodzaje pochówku, które uznajemy za ciekawe, nie mogą być praktykowane dlatego, że zakazuje ich prawo.
Pogrzeb to nieprzyjemna ceremonia, jednak prawdopodobnie wcześniej czy później każdy będzie musiał zetknąć się z jej organizacją. Długa historia i bogactwo kulturowe przekonuje o tym, że podejście do zmarłych i ceremonii pogrzebowych jest zależne od danego regionu i kultury. To, jaki rodzaj pochówku wybieramy, zdeterminowane jest przez kulturę, w jakiej się wychowaliśmy. Polskie prawo zezwala wyłącznie na określone rodzaje pochówku i tylko w miejscach, które są do tego przeznaczone.
Polskie przepisy przewidują dwa rodzaje pochówku: tradycyjny oraz poprzez skremowanie zwłok. Tradycyjne pogrzeby we Wrocławiu czy innych polskich miastach zakładają chowanie zmarłego umieszczanego w trumnie w ubraniu, w pozycji leżącej i z rękoma splecionymi na brzuchu. Trumna trafia następnie do grobu ziemnego, gdzie na głębokości około dwóch metrów jest zasypywana ziemią albo przykrywana przez betonowy lub kamienny nagrobek.
Zgodnie z przepisami można jednak odstąpić od chowania ciała zmarłego decydując się na kremację znaną też jako spopielenie zwłok. Proces odbywa się w specjalnym piecu kremacyjnym, a prochy zmarłego są umieszczane w specjalnej urnie. Ta trafia do tak zwanych kolumbariów albo jest zakopywana w dość płytkim grobie ziemnym na cmentarzu, a choć sam zwyczaj był do niedawna praktykowany przede wszystkim w krajach protestanckich oraz tych, w których dominowali ateiści, dziś na ten rodzaj pochówku coraz częściej decydują się również katolicy.
Dzięki powszechnemu dostępowi do zagranicznej kinematografii (mamy tu na myśli zwłaszcza filmy amerykańskie) wiemy również, że niekiedy skremowane zwłoki nie trafiają do urny, ale na specjalne „pola pamięci” albo wprost do przydomowego ogródka. Wielu osobom wydaje się, że jest to bardzo ciekawa, piękna i niezwykle symboliczna forma pochówku, warto jednak pamiętać o tym, że w Polsce nie można sobie na nią pozwolić. Polskie prawo nie dopuszcza również przechowywania urny z prochami zmarłego w domu oraz wykonywania ozdób z ich wykorzystaniem, co również jest praktykowane w wielu częściach świata.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.