Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nakłada na pracodawców obowiązek prawidłowego realizowania założeń polityki socjalnej.

Pracodawca zobowiązany jest udzielać pomocy z zachowaniem kryteriów socjalnych i w różnych kwotach. Często, szczególnie w dużych przedsiębiorstwach, pracodawca, który odpowiedzialny jest za zakładowy fundusz świadczeń socjalnych organizuje do pomocy tak zwane komisje socjalne.

Zakładowy Fundusz Świadczeń SocjalnychKomisja socjalna nie ma prawa decydowania o sposobie realizowania polityki socjalnej czy o ostatecznej kwocie przyznanych środków. Komisje te pełnią tylko funkcję administracyjną, organizacyjną, doradczą i opiniującą. Najczęściej w zakres obowiązków wchodzi: segregowanie wniosków, sprawdzanie ich kompletności, wstępne proponowanie przyznania świadczenia, sporządzanie notatek ze spotkań, nadzór nad budżetem, kontrola wydatków, zgłaszanie propozycji zmian czy udział w rozmowach pomiędzy pracodawcą, a pracownikami. W celu szczegółowego określenia zakresu obowiązków rekomendowane jest stworzenie regulaminu Komisji socjalnej, określającego między innymi: sposób wyboru członków, ilość osób zasiadających w komisji, sposób rezygnacji z funkcji, terminy posiedzeń i inne.

W związku z tym, że członkowie komisji socjalnej mają wgląd do przekazywanej przez pracowników dokumentacji, często zawierającej poufne i wrażliwe dane, niezmiernie ważny jest prawidłowy dobór osób, aby przekazane informacje nie stały się danymi powszechnie dostępnymi.  Najczęściej spotykaną metodą wyboru osób zasiadających w omawianych komisjach są wewnątrzzakładowe wybory na członków komisji socjalnej. W ten sposób to sami pracownicy mogą zdecydować, które osoby są ich zdaniem godne zaufania i które powinny dbać o ich interesy. Niezależnie od zakresu swobody przyznanej przez pracodawcę swoim komisjom socjalnym w razie sporu czy nieprawidłowości to pracodawca odpowiada za błędy w realizowaniu polityki socjalnej w danej organizacji.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika