Pracując w Niemczech, na pewno zauważyłeś, że z Twojego zarobku potrącana jest pewna kwota na podatek dochodowy. Dobra wiadomość jest taka, że część lub nawet całość tych pieniędzy możesz odzyskać! Zwrot podatku z Niemiec można uzyskać nawet do 4 lat wstecz! Jest to proces legalny, nie wpływający na warunki zatrudnienia, ani na gwarancje socjalne.
Prawo niemieckie przewiduje pewną kwotę wolną od podatku, którą możesz zarobić w ciągu roku bez opodatkowania. Wynosi ona 8004 EUR. Znaczy to, że jeśli Twoje roczne zarobki nie przekroczyły tej kwoty, możesz odzyskać cały zapłacony podatek. W przypadku osób o wyższych dochodach, urząd skarbowy zwraca podatek nadpłacony, czego nie należy mylić z kwotą podatku odprowadzonego przez pracodawcę, która widnieje na dokumencie podatkowym. Dlatego należy ostrożnie podchodzić do ofert firm, które obiecują zwrot 100% podatku. Jest to tylko raczej chwyt reklamowy.
Podatek jest płacony do urzędu skarbowego przez pracodawcę, w postaci zaliczki, której wysokość jest uzależniona od jednej z 6 klas podatkowych, do których należy pracownik:
- klasa I – osoby stanu wolnego, osoby rozwiedzione i owdowiałe, jeżeli nie klasyfikują się do klasy II i III;
- klasy II – osoby stanu wolnego w gospodarstwie, w którym zameldowane jest co najmniej jedno dziecko, za które otrzymuje się kwotę pomniejszającą podatek na dziecko;
- klasa III –osoby pozostające w związku małżeńskim oraz owdowiałe w trakcie roku kalendarzowego, w którym nastąpił zgon małżonka;
- klasa IV – małżonkowie, jeżeli oboje uzyskują dochody z pracy;
- klasa V – może dotyczyć jednego z małżonków zamiast klasy IV, jeżeli drugi współmałżonek wybrał klasę III;
- klasa VI – osoby, które pobierają wynagrodzenie jednocześnie z kilku źródeł.
Klasę podatkowa można zmieniać bezpłatnie 2 razy w ciągu roku, a efekt zmiany jest realizowany z pierwszym dniem kolejnego miesiąca.
Roczne zeznanie podatkowe należy przekazać do odpowiedniego urzędu skarbowego (Finanzamt) najpóźniej do 31 maja roku następującego po roku rozliczenia (np. za rok 2011 należy rozliczyć się do 31.05.2012 r.) albo po zakończeniu pracy (jeśli planowany jest wyjazd z Niemiec i niepodejmowanie pracy przed tym terminem).
Za nie rozliczenie podatku z Niemiec przewidywane są kary. Najmniejsza wynosi 150 EUR. Organ podatkowy wzywa przede wszystkim te osoby, którym pracodawca wypłacał kwotę wolną od podatku (Steuerfreibetrag), a one nie rozliczyły się z podatku za okres, w którym suma ta była płacona. Steuerfreibetrag otrzymuje większość pracowników, którzy dużo podróżują lub pracują w różnych miejscach Niemiec.
Inną grupą najczęściej wzywaną do złożenia zeznania podatkowego są osoby, należące do III klasy podatkowej. Płacą one w trakcie roku niższe podatki, dlatego na koniec roku muszą złożyć roczne rozliczenie. Ponadto każda firma i osoba prowadząca działalność gospodarczą na terenie Niemiec musi złożyć roczne deklaracje podatkowe (Einkommensteuer).
Rozliczenia z niemieckim urzędem skarbowym można dokonać samodzielnie lub przy pomocy profesjonalnego pośrednika. Na zwrot podatku z Niemiec czeka się około 3 – 6 miesięcy. Zależy to głównie od tego, jak szybko rozpatruje sprawy dany urząd skarbowy. W Niemczech nie ma formalnego terminu, w jakim organ podatkowy ma obowiązek dokonać rozliczenia, dlatego lepiej skorzystać z usług specjalistycznej firmy, która nie tylko załatwi wszelkie formalności, ale i będzie w kontakcie z Finanzamt, w celu monitorowania i przyspieszania procesu zwrotu. W takim przypadku najważniejsze jest, aby wybrać renomowaną firmę z długoletnim doświadczeniem. Bywają bowiem przypadki oszustów, którzy deklarują pomoc, a potem znikają z odzyskanymi pieniędzmi.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.