Rośnie liczba osób emigrujących do pracy do Norwegii. Wszyscy pracownicy będący zatrudnieni przez norweskiego pracodawcę muszą płacić podatek dochodowy, potrącany za każdym razem z wynagrodzenia zatrudnionego. Po zakończeniu roku obrachunkowego można legalnie otrzymać pewną część albo nawet 100% odliczonego podatku.
Jest to następstwem prawa podatkowego obowiązującego w Norwegii, ustalającego istnienie odpisów oraz kwoty zwolnionej z podatku w danym roku. Znaczy to, że gdy w ciągu roku zarobki nie przekroczyły danej sumy, jest się uprawnionym odzyskać pobrany podatek w całości. W wypadku, gdy zarobki były wyższe, organ podatkowy wypłaci tylko podatek nadpłacony.

Suma zwortu podatku zależy od zmiennych, jak m.in. sumy rocznych zarobków a także zapłaconego podatku. Należy wiedzieć, że nadpłacenie podatku zachodzi w większości sytuacji. Z tego powodu opłaca się się rozliczać.
O otrzymanie podatku z Norwegii można ubiegać się aż do 5 lat. Dokumenty potrzebne do przeprowadzenia zwrotu podatku z Norwegii to: kopia paszportu lub dowodu osobistego a także dokumenty RF-1015B od wszystkich pracodawców, w wypadku gdy było ich kilku w danym roku. Jest to formularz wypisywany przez pracodawcę, określający informacje na temat płac podatnika i zapłaconych podatków. W przypadku gdy nie ma się danego dokumentu, w zastępstwie mogą być użyte ostatnie dokumenty wypłaty płacy.

Selvangivelse jest dokumentem wysyłanym przez norweski organ podatkowy. Zawiera pełną informację na temat zarobionych płac i zapłaconych podatków. W końcu marca dokumenty te są przesyłane do wszystkich pracowników w Norwegii.

Formularz Skattekort. Ten, kto zarabia w Norwegii powinien mieć ten dokument. Określa on osobisty numer Fodselsnummer, inaczej numer D. Pracodawcy używają tego dokumentu do określania sumy podatku, która musi być odciągana z wynagrodzenia pracownika. Nowy Skattekort jest wystawiany pracownikom w grudniu każdego roku.
O odzyskanie można ubiegać we własnym imieniu albo skorzystać z usług profesjonalnej kompanii z długim doświadczeniem. Wtedy procedura odzyskania podatku skróci się do niewielu prostych działań. Jeżeli nie ma się w ogóle niezbędnych formularzy, dobry przedstawiciel jest w stanie je pozyskać a wtedy będzie można ubiegać się o otrzymanie należnych pieniędzy!
Ponadto w sytuacji gdy skorzysta się z pośrednictwa firmy, tryb zwrotu ograniczy się do paru prostych działań i będzie można załatwić go bez wychodzenia z domu. Ma to znaczenie gdy wróciło się już do Polski.
Aby zacząć procedurę wystarczy wypełnić Formularz, będący na stronie internetowej. W wyniku tego otrzyma się wiadomość e-mail z wyjaśnieniem i spisem potrzebnych dokumentów, które potem należy dostarczyć firmie. Można je wysłać tradycyjną pocztą lub zamówić kuriera na koszt pośrednika. Następnie wystarczy czekać na należące się pieniądze.

To firma wypełnia formularze podatkowe a następnie dostarcza je do odpowiedniego organu podatkowego, z którym następnie pozostaje w kontakcie, w celu monitorowania oraz przyspieszania procesu zwrotu. O jego postępach będzie Cię na bieżąco informować wiadomością elektroniczną.

Ile trwa zwrot podatku z Norwegii? W sytuacji gdy ubiegasz się o zwrot podatku za ostatni rok kalendarzowy, norweski organ podatkowy przekaże pieniądze przed końcem października. W przypadku, jeśli starasz się o odzyskanie podatku za poprzednie lata, pieniądze są zwracane w ciągu 3-4 miesięcy od terminu otrzymania potrzebnych dokumentów przez biuro. W sytuacji gdy ubiegasz się o zwrot indywidualnie, termin oczekiwania może się wydłużyć.

Renomowany agent nie żąda w ogóle opłat z góry. Są one płacone tylko po wypłaceniu zwrotu przez norweski organ skarbowy. Dodatkowo pieniądze będą Ci przekazane na
określone przez Ciebie konto bankowe w dowolnym kraju. Nie ma w takim wypadku trudności ze zrealizowaniem czeku z norweskiego organu podatkowego.
W przypadku gdy nie czuje się komfortowo w zagadnieniu podatków albo nie ma się czasu albo chęci na chodzenie po biurach i wypisywanie formularzy, lepiej skorzystać z usług doświadczonej firmy i odebrać swoje ciężko zapracowane pieniądze, a nie zostawiać je zagranicznemu budżetowi.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.