Zbudować czy zorganizować zieleń wokół domu możemy na mnóstwo stylów. Przeglądając także podręczniki historii czy opracowania opisujące historię sztuki możemy odnaleźć mnóstwo cennych faktów dotyczących architektury ogrodowej a także symbolikę tego miejsca.

Najbardziej popularne rodzaje ogrodów i parków to angielski i francuski (barokowy). Parki angielskie wyróżniają się dzikością i tajemniczością, w dużym stopniu przypominały one te ukształtowane przez naturę. Przypominały one lasy, polany, były ciemne i tajemnicze jak puszcze, które przed wiekami gęsto porastały Polskę.

Ogrody angielskie często zakładane były wokół zamków, pałaców i dworów, ale porastały obszary dopiero za ich płotami – bezpośrednio przy rezydencji najczęściej były projektowane w stylu francuskim. Parki francuskie, czy inaczej barokowe, były już perfekcyjnie rozplanowane, a do układu poszczególnych kwiatów przywiązywano dużą wagę. Parki francuskie mogły być niskie – kilkudziesięcio centymetrowe, lub były układem ściań o wysokości kilku metrów. W ogrodach francuskich sadzono różne rodzaje roślinności – krzewy, drzewa oraz kwiaty. Parki barokowe to przestrzeń kolorowa, również z małą architekturą ogrodową – pawilonami, altanami, pomnikami. Dziś parki francuskie można zobaczyć m.in. przy Pałacu Branickich w Białymstoku.

Aby skontrastować je można przedstawić również ogrody japońskie, które są coraz popularniejsze również na naszych podwórkach. Filozofią przypominają one parki angielskie, ponieważ też muszą w jaki największym stopniu naśladować przyrodę. Japońscy opiekunowie ogrodów mieli dbać o rośliny tak, by w minimalnym stopniu zauważalna była interwencja ogrodnika. Ogrody Japonii budowane były w przeszłości przy świątyniach itd. Oczywiście parki „importowane” na nasz kontynent trochę straciły swojej atmosfery, pomimo tego, główne założenia i zbliżona roślinność (przynajmniej w kształcie) przypominają ogrody Nipponu.

Obecnie architekci projektujący ogrody są w stanie wyczarować cuda w naszych ogrodach. Należy jednak zajrzeć do starych wzorów i na ich kanwie zaplanować swój niepowtarzalny ogród. Może się okazać, że projekt da w efekcie ogród, który nie będzie się cechował dobrym smakiem i wyczuciem złotego środka, a w konsekwencji spędzany w nim czas będzie bardziej męczył niż relaksował.

Budując ogród samodzielnie (czy opiekując się nim już po założeniu) warto wiedzieć jakie sprzęty ogrodnicze używać – kosiarki do trawy, odśnieżarki, itd., aby zachować ogród w należytym stanie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika