mezczyzni
Gdy wpisałam w wyszukiwarkę pewnego portalu podejmującego tematykę zdrowia i urody, hasło ”rozstępy”, wyskoczyły mi artykuły dotyczące pielęgnacji ciała kobiet w ciąży. Nie znalazłam nic innego związanego z tą tematyką. Wydawać by się więc mogło, że problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet ciężarnych. Tymczasem okazuje się, że równie często jak u pań, zdarzają się rozstępy u mężczyzn. W związku z tym, że nie znalazłam tam żadnej informacji na ten temat, postanowiłam podzielić się z wami wiedzą na ten temat.

Rozstępy u mężczyzn – przypadek czy „normalka”?

Jeszcze jakiś czas temu  mężczyzna z rozstępami mógł zostać określony mianem ewenementu. Niegdyś bowiem rozstępy były kojarzone głównie z kobietami. Tymczasem dziś, gdyby przyjrzeć się panom, większość z nich boryka się z nieestetycznymi prążkami.

Winą za taki stan obarczane jest doprowadzanie skóry do stanu, w którym narażona jest na gwałtowne rozciąganie, powyżej granic wytrzymałości. Gdy do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kortyzol – hormon stresu – skórka nie wytrzymuje tego rozciągania i pęka, pozostawiając na swojej powierzchni rozstępy.

Na rozstępy są narażeni szczególnie ci mężczyźni, którym zależy na szybkich mięśniach. Chodzą więc do siłowni, wspomagają się odżywkami po to, by bicepsy szybciej rosły. I choć faktycznie masa mięśniowa zdaje się powiększać, prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów jest ogromne. Szczególnie wtedy, gdy mężczyźni mają skłonności genetyczne.

Rozstępy mogą powstawać również u tych panów, którzy nagle – z jakichś powodów szybko przybrali na wadze. Prążki mogą pojawią się również u tych mężczyzn, którzy postanowili „wziąć się za siebie” i szybko schudli. Takie gwałtowne wahania masy ciała nie sprzyjają elastyczności skóry, czego konsekwencją są najczęściej rozstępy.

Walka z rozstępami – czy możliwa?

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że rozstępy nie dają wyraźnych sygnałów. Czasami może swędzieć skóra, aczkolwiek to jeszcze o niczym nie przesądza. Jeżeli więc znajdujemy się w grupie ryzyka, warto bacznie przyglądać się swojemu ciału w tych miejscach, które szczególnie narażone są na rozstępy.

Walka z prążkami jest możliwa, jednakże wymaga sporego poświęcenia i wytrwałości. Nie ma co liczyć, że rozstępy znikną w ciagu kilkunastu dni. Czasami na efekty trzeba czekać kilka miesięcy. Gdy już jednak widoczność prążków będzie niewielka, okaże się że było warto.

Wiele mówi się o tym, że rozstępy nie są przyzwyczajone do szokowej kuracji. Oznacza to więc, że gdy tylko pojawią się pierwsze pręgi, warto sięgnąć po skuteczne kremy na rozstępy. Powinny one zawierać oczywiście specjalne składnik, które przyczynią się do pobudzenia syntezy kolagenu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ to właśnie włókna białkowe odpowiadają za wytrzymałość i elastyczność skóry. W składzie dobrych kremów walczących z rozstępami powinny znaleźć się także witaminy, które przyczyniają się do regeneracji skóry i odbudowy uszkodzonych komórek.

W walce z rozstępami panowie powinni wziąć pod uwagę nieocenione korzyści, jakie płyną z masowania skóry. Trzeba jednak wykonywać go bardzo delikatnie, ponieważ intensywny masaż, szczególnie ruchy poprzeczne, mogą spowodować pogłębienie rozstępów. Masaż nie tylko pobudza krążenie, ale również przygotowuje ją na to, by dokładnie wchłonęła dobroczynne substancje pochodzące z kremów. Co więcej – systematyczny i dokładny masaż jest w stanie uelastycznić oraz ujędrnić skórę.

Kiedy na zabiegi?

Jednak nie zawsze jest tak „wesoło”… Okazuje się, że im później zaczniemy działać, tym mniejsze szanse na powodzenie walki z rozstępami za pomocą kosmetyków. Gdy rozstępy przejdą w fazę bliznowacenia (a więc będą białe), wówczas stosowanie kremów może okazać się jedynie pomocną kuracją wspomagającą.

Kuracją podstawową są najczęściej zabiegi wykonywane w salonach medycyny oraz dermatologii estetycznej. Choć takie miejsca kojarzą się przede wszystkim z kobietami, panowie borykający się z rozstępami równie często z nich korzystają.

Jeżeli rozstępy są dość świeże i niezbyt głębokie, polecane są peelingi wykorzystujące kwas trójchlorooctowy (TCA). Jest to substancja, która przyczynia się do złuszczenia naskórka i wygładzenia jego powierzchni. Gdy zostanie zastosowane wysokie stężenie tego kwasu, a zabiegi powtórzone kilkakrotnie, panowie mogą spodziewać się zaskakujących efektów. Rozstępy znikną i nie będzie po nich śladu.

Innym równie skutecznym sposobem walki z rozstępami jest dermabrazja laserowa. Zabieg z wykorzystaniem aparatu emitującego promieniowanie laserowe powoduje nagrzewanie skóry aż do momentu, w którym uszkodzone jej „części” zostaną odparowane. Natomiast zdrowe tkanki pozostają w stanie nienaruszonym. Zabieg jest skuteczny, jednakże dość kosztownym i bolesny. Przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Efekty zabiegu nie są widoczne od razu. „Zdzierany” jest bowiem naskórek, trzeba zatem poczekać aż pojawi się nowy – pozbawiony nieestetycznych rozstępów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.