Żyjemy w czasach niebywałego rozkwitu technologii. Szybki rozwój nowych metod produkcji zaowocował powstaniem globalnego społeczeństwa konsumpcyjnego. Wszechobecne reklamy zachęcają nas do kupowania rozmaitych towarów, w tym także rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy.
Politycy i ekonomiści twierdzą jednak, że nie ma innego wyjścia- jeśli zależy nam na utrzymaniu dobrobytu i wysokiego poziomu zatrudnienia, ludzkie potrzeby muszą być stymulowane. W przeciwnym wypadku szybko zacznie spadać ilość miejsc pracy a to grozi kryzysem i załamaniem struktury społecznej.
Negatywne konsekwencje i nadzieja na przyszłość
Jednak niepohamowany rozwój przemysłu rodzi rozmaite negatywne konsekwencje, przede wszystkim w postaci zanieczyszczenia środowiska naturalnego i zwianej z nim nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych. Do tego dochodzi stale rosnące zapotrzebowanie na energię, której źródła dzielą się na odnawialne i nieodnawialne. Zarówno ropa naftowa jak też różne rodzaje węgla należą do tej drugiej grupy. W ostatnich latach zaczęto kłaść nacisk na rozwój tzw. alternatywnych źródeł energii, przede wszystkim pochodzącej z farm wiatrowych oraz coraz sprawniej działających kolektorów słonecznych, znanych powszechnie jako baterie słoneczne. W ten sposób wytwarza się tzw. czystą energię, która z powodzeniem zasilić może dom czy niewielkie miasteczko. Przykładem takiej osady przyszłości jest Babcock Ranch, które ma powstać na Florydzie i być zasilane systemem baterii słonecznych o łącznej mocy 75 megawatów.
Czym jest planned obsolescence?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rozwój przemysłu zaowocował powstaniem masowego społeczeństwa konsumpcyjnego. Cała armia specjalistów od marketingu i reklamy głowi się nie tylko na tym, jak najlepiej zaspokoić nasze oczekiwania. W tej chwili rzecz w tym, by stale tworzyć nowe potrzeby. Kultura masowa, telewizja i kino stworzyły nowy, pełen rozmaitych uzależnień styl życia. W przemyśle tekstylnym bardzo ważną rolę pełnią tzw. dyktatorzy mody, określający, co będzie się nosić w danym sezonie. W tej chwili nie wystarczy już para butów, trzeba mieć kilkanaście rozmaitych sztuk obuwia na każda okazję. Dobrej jakości bielizna męska nadal jest w cenie, jednak im więcej jej posiadamy, tym lepiej. Narasta zjawisko tzw. planowanego zużycia produktu (planned obsolescence). Nie tak dawno zakupione spodnie dżinsowe przecierają się w kroku po niecałych 3-4 miesiącach użytkowania. Dlaczego? Ponieważ zostały uszyte z materiału o niskiej odporności, wcześniej w odpowiedni sposób zaprojektowanego. Podobnie jest z nylonowymi rajstopami, bielizną czy koszulkami. Bywa tak, że nie tracą one swoich walorów użytkowych a jedynie wizualne. Konsekwencja jest jednak identyczna- idziemy do sklepu i kupujemy nową rzecz. I tak to się kręci.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.